26 Şubat 2024

Maç Sonu Analizi: Beşiktaş Savunması Badalona Karşısında Sınıfta Kaldı

BKT EuroCup 10. hafta mücadelesinde temsilcimiz Beşiktaş Emlakjet konuk ettiği Joventut Badalona karşısında bu kez savunmada sınıfta kaldı ve 81-85’lik skorla kaybetmekten kurtulamadı. Böylelikle deplasmanda 63-62 yendiğimiz rakibimize karşı ikili averajı da kaptırmış olduk.

Bu sonuçla Badalona derecesini 5-5 yaptı ve 5. sıraya yükseldi. Siyah beyazlılar ise 6-4 ile 4. sırada kaldı.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Misafir takımda Andres Feliz 21 sayı, 7 ribaund, 5 asist, 3 top çalma ile yıldızlaşırken, Pep Busquets 11 sayı, 6 ribaund, Andrew Andrews 11 sayı, 3 ribaund, 3 asist ve Tyler Cook 10 sayı, 6 ribaund ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Temsilcimiz adına ise Jonah Mathews 28 sayı (6-13 üçlük), 4 ribaund, 2 asist ile en skorer isim olurken, Derek Needham 22 sayı, 2 ribaund, 7 asist, 2 top çalma ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Karşılaşma beklenenden düşük bir tempoda, aslında bizim istediğimiz gibi başladı. Ancak bu tempoda kendi standartlarının altında bir skor üretimi gösteren temsilcimiz ilk bölümde zorlandı. Çeyreğin sonlarına doğru dış şutlar girmeye başlayınca geç olmadan toparlandık ve ilk çeyreği 14-15 geride tamamladık. İkinci çeyrekle beraber iki takım da yay gerisinden yüzdeli oynamaya başladı, tempo arttı. Hem Feliz’i hem de Andrews’u çok iyi kullanmaya başladılar, biz de Mathews artı Needhma ile karşılık verdik. Devrenin sonunda farkı 7 sayıya çıkarsalar da hemen savunmada reaksiyon vererek takip mesafesini düşürdük ve soyunma odasına 33-37 geride girdik.

Soyunma odasından iyi dönen Mathews’un bireysel çabaları sayesinde 2 sayı ile olsa da öne geçmeyi başardık. Ancak Feliz ve Andrews’un dribbling üstünden yarattığı sayılara, çembere gidişlere ve orta mesafelere çözüm üretemedik. Mathews ve Needham hücumda takımı sırtlasalar da savunmada Beşiktaş’ın o bildiğimiz performansını ortaya koyamadılar. Hücumda da diğer arkadaşlarından yeteri kadar destek alamayınca yoruldular ve Badalona farkı arttırarak 30 dakikayı 55-62 önde tamamlamayı başardı. Final çeyreğine de maalesef istediğimiz gibi başlayamadık. Farkı ilk kez çift hanelere çıkaran İspanyol ekibi karşısında Needham bireysel performansı ile ayakta kalmaya çalıştı. Onun yaktığı ateşi yangına çevirmek isteyen arkadaşları farkı 2 sayıya kadar da düşürmemeizi sağladı. Son dakikaya da maça ortak bir şekilde, 78-81 geride girdik. Ama bu bölümde Egehan’ın kaçırdığı 2 serbest atış ve Needham’ın girmeyen üçlüğü canımızı yaktı, sahadan 81-85’lik skorla mağlup ayrıldık.

Beşiktaş, bildiğimiz savunma agresifliğinden ve düzeninden uzaktaydı. Açıkçası Fenerbahçe galibiyeti takımın biraz rehavete kapılmasına neden olmuş, zafer sarhoşluğunu üstlerinden atamamışlar… Badalona ise Feliz liderliğinde 3 farklı isimden hem içerden hem de dışarıdan skor katkısı alarak verimli hücum etti. Biz ise Needham ve Mathews’un omuzlarına yükü fazla bindirdik. Mitchell, Hammonds, Yiğit, Egehan gibi oyuncularımız hücumda onlara yeteri kadar destek olamadılar, böyle olunca da onların bireysel performanslarına bakan, pas trafiğini kuramayan bu nedenle de maç sonunda hücumda yorulmuş bir Beşiktaş vardı. Açıkçası EuroCup’daki rakiplerimizin ritmlerinim bulduğu, form grafiklerini yukarı çektikleri tehlikeli bir dönemden geçiyoruz. Beşiktaş toparlanmaz ve cepten yemeye devam ederse ilk 2 sırayı hedeflerken bir bakmış ki sezon sonunda play-off resminin bile dışında kalmış….