26 Şubat 2024

Maç Sonu Analizi: Bahçeşehir, Etkili Hücum Performansı ile Legia Engelini Geçti

FIBA Europe Cup ikinci etap L grubu ilk maçında temsilcimiz Bahçeşehir Koleji konuk ettiği Legia Warszawa‘yı etkili bir hücum performansı eşliğinde 100-90’lık skorla geçmeyi bildi.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Temsilcimizde Phil Scrubb 19 sayı, 4 ribaund, 5 asist ve Tony Taylor 19 sayı, 4 ribaund, 5 asist ile öne çıkarlarken, Can Maxim Mutaf 12 sayı, Tyler Cavanaugh 11 sayı, 3 ribaund ve Muahmmed Baygül 11 sayı, 5 ribaund, 4 asist ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Polonya ekibinde ise P.J. Pipes 20 sayı, 3 asist ile en skorer isim olurken, Michal Kolenda 16 sayı, 7 ribaund, Christian Vital 11 sayı, 4 ribaund, 2 asist, Raymond Cowels 11 sayı ve Aric Holman 10 sayı, 9 ribaund, 4 asist ile direnen diğer isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Temsilcimiz maça sevindirici bir haberle başladı. Uzun süredir sakat olan Kartal ilk kez kadroda yer aldı. Dengeli başlayan maçta ilk dakikalar geride kalmışken Muhammed’in ikinci faulünü erken alması koç Atalay’ın özellikle savumadaki planlarını zorunlu olarak değiştirdi. Yumuşak savunmamız karşısında istediği gibi hücum eden ve zorlanmadığı için hiç top kaybı yapmadan oynayan Polonya ekibine karşı üçlüklerle atarak kaldığımız ilk çeyreği 26-25 geride tamamladık. İkinci çeyrekle beraber koç Atalay yerli oyuncuları sahaya sürerek yaptığı rotasyon sayesinde savunmamızın ayağa kalkmasını sağladı. Yakaladığımız 13-4’lük seri ile farkı ilk kez çift hanelere çıkarmayı başardık. Taylor’ın sazı eline almasıyla beraber farkı koruduk hatta, 13 sayıya kadar çıkardık. Ancak devrenin sonuna doğru hücumda yaptığımız yanlış tercihler ve basit top kayıpları potamıza hızlı hücum sayıları olarak döndü, Polonya ekibi farkı 7 sayıya kadar düşürdü. 10-14 yani yüzde 71 gibi nefis bir üçlük yakaladığımız ilk yarıyı ancak 59-52 ile önde tamamlayabildik.

İkinci devreyle beraber yine yüksek yüzdeli üçlüklerle farkı açmaya başladık, Bouteille’in de devreye girmesiyle temsilcimiz farkı 16 sayıya kadar çıkardı. Ancak Legia’nın Pipes liderliğinde yakaladığı 0-7’lik seriye engel olamadık ve fark tekrar tek hanelere indi. Çeyreğin son kısmında Srubb ve Taylor liderliğinde hücumda yeniden ritmini bulan Bahçeşehir 30 dakikayı 79-68’lik skorla önde tamamlamış oldu. Scrubb’un kritik yerlerde bulduğu isabetler sayesinde farkı çift hanelerde koruyan temsilcimiz, Polonya ekibinin daha fazla yaklaşmasına ve umutlanmasına izin vermeyerek etkili hücum performansını 100-90’lık skorla, galibiyetle taçlandırmış oldu.

Her ne kadar temsilcimiz hücumdaki müthiş performansı ile alkışları toplayıp kupa yolunda tüm rakiplerine bir mesaj vermiş olsa da kupada basamakları çıktıkça savunmadaki bu yumuşak performansın canımızı sıkacağını belirtmemiz lazım… Birkaç isim hariç birebir savunması zayıf isimlerden kurulu bu kadronun takım savunmasını oturtup disiplinli bir şekilde uygulaması en azından geliştirmesi gerekiyor ilerleyen maçlarda. Çünkü her maçta yüzde 70 ile üçlük atamazsınız ve her rakip sizin bu kadar tempo yapmanıza izin vermeyecektir…