25 Şubat 2024

MAÇ ÖNÜ ANALİZİ: Real Madrid – Fenerbahçe Beko

Turkish Airlines Euroleague 31. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko İspanya’da Real Madrid ile karşılaşacak.

29 Mart Çarşamba günü saat 21:45’de başlayacak ve S Sport ekranlarında yayınlanacak olan karşılaşmanın öncesinde analizimi her zamanki gibi hazırladım. Keyifli okumalar.

Kısalara Baskı ve Tempo Kontrolü

Normal şartlarda Real, Euroleague’in en derin ve en kaliteli rotasyonuna sahip. Ama guard rotasyonunda üst üste gelen sakatlıklar koç Mateo’nun canını sıkmış durumda… Bu maçta hem Llull hem de Goss forma giyemeyeceği için takımdaki tek gerçek bir numara Rodriguez olacak, zaman zaman da Hanga’yı orada kullanacaklar. Dolayısıyla Real’in temposunu kontrol etmek ve iş yarı sahaya kaldığında onları düzen dışına itebilmek adına kısalara baskı, toplu oyuncuya baskı çok ama çok kritik olacak. Burada elbette Guduric ve Calathes’e önemli bir rol düşüyor ama Wilbekin’in yokluğunda süreleri daha da artacak olan Dorsey ve Edwards’ın da mutlaka ona yardımcı olması, görevi paylaşması şart. Tabi şunu da unutmamak lazım guardların yokluğunda topu farklı isimlerle de yarı sahaya taşıyorlar. Özellikle Musa, Hezonja, Deck üçlüsü savunma ribaundunu çeker çekmek dribblingle ortaya girebilen forvetler. Onların da ilk topuna baskı yapmak tempoyu kontrol etmek adına değerli olacak.

Pota Altındaki Savaş

Karşımızda Eurolaegue’in en derin ve en kaliteli uzun rotasyonu var desek yanlış olmaz! Yeşil Burun Adalı dev Tavares, Poirier, Yabusele, Deck, Cornelie gibi isimlerin yer aldığı bir 4-5 rotasyonuna sahip koç Mateo. Özellikle 2.20’lik Tavares’in varlığı her iki pota altında da çok şeyi değiştiriyor elbette. Real maç başına 4.3 blokla ligin lideri olduğu gibi hem savunma hem de hücum ribaundlarında da ligin zirvesinde yer alıyor. Ayrıca yüzde 49.1 ile rakipleri ikilik atışlarda en düşük yüzdede tutan takım konumundalar! Yani Motley, Booker, Jekiri, Bjelica, Hayes-Davis’ten oluşan uzun rotasyonumuz büyük bir sınav verecekler bu maçta… Özellikle Motley’in faul problemi karşısında dikkatli olması gerekiyor. Hem Tavares hem de Poirier hücumda da potaya yakın oynayan, fiziksel teması çokça yapan, sert uzunlar. Birçok maçta erken faul problemine girerek takımı zor durumda bırakan Motley’nin sahada olması özellikle çabuk ayakları ile bu iki uzuna karşı hücumda üstünlük kurması en önemli silahlarımızdan biri olacak. Tabi işin fiziksel temas ve sertlik tarafında son maçlarda form tutmaya başlayan Jekiri, dış şut tehditi ile Real uzunlarını potadan uzaklaştırabilecek olan Booker ile Bjelica’nın da işin içinde olması kritik olacak. Hayes-Davis ise zaman zaman Yabusele, zaman zaman da Deck ile karşılacak, açıkçası bu maçtan sonra en çok yıpranan oyuncumuz olacak. Maalesef Pierre en çok ihtiyacımız olan maçlardan birinde olmayacak…

Üçlükler Belirleyici Olacak

Real, neredeyse oyunun her alanında kusursuz oynayan, istatistiklere ve puan tablosuna yansıdığı üzere de ligin zirvesinde yer alan bir ekip. Onlar adına zayıf nokta diyebileceğimiz konu üçlük savunması olabilir. Çember altında çok fazla silahlarının olması ama bu isimlerin genelde ikili oyunlarda tepeye sadece göstermelik, gölge savunması için çıkmalası ve ağır ayaklı uzunlar olması rakiplerin daha fazla boş üçlük bulmasına neden oluyor. Bu sezon Real karşısına çıkan takımlar ortalama 35.6 yüzde ile üçlük isabeti buldular ve Real bu yüzdeyle ligin yedincisi konumunda. Biz ise yay gerisinden yüzde 37.3 isabet ile oynuyoruz ve bu alanda ligin en iyi 6. takımı konumundayız ki son Zalgiris maçında 9-18 (yüzde 50) ile oynadığımızı ve bunun da galibiyetin anahtlarından biri olduğunu hatırlatalım. Pierre, Wilbekin ve Melih gibi bu alanda değerli isimlerin yokluğunda Dorsey, Edwards, Hayes-Davis, Guduric dış şutlar konusunda en güvendiğimiz isimler olacaklar. Diğer taraftan şunun da altını çizelim; Real her ne kadar bizim kadar üçlükleri istikrarlı ve yüksek yüzdeli bir silah olarak kullanmıyor olsa da geçen hafta Bologna karşısında onlar da 15-30 yani yüzde 50 ile oynadılar ve Hezonja tek başına 8-11 isabet buldu! Dolayısıyla çember altındaki savaşa fazla konsantre olup onlara boş atışlar tanırsak, evlerinde ritmlerini bulurlarsa yay gerisinden de canımızı çok ciddi şekilde yakabilirler…