25 Mart 2023

MAÇ ÖNİZLEMESİ: LDLC Asvel Villeurbanne – Anadolu Efes

Turkish Airlines Euroleague 25. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, Fransa’da LDLC Asvel Villeurbanne‘a konuk olacak.

24 Şubat Cuma günü saat 22:00’da başlayacak ve S Sport ekranlarından canlı yayınlanacak olan karşılaşmanın önizlemesini sizler için hazırladım, keyifli okumalar.

Ribaund Üstünlüğü

Anadolu Efes‘in bu sezon sıkıntı çektiği konulardan birisi ribaundlar. Temsilcimiz maç başına 32.4 ribaund alabiliyor ve bu alanda ligin en kötü 4. takımı konumunda! Hanelerine yazabileceğimiz pozitif nokta ise rakiplerin maç başına 10.0 hücum ribaundu almasına izin veriyor, bu alanda en iyi 6. takım konumundalar. Yani ikinci şans sayılarını aslında bu sayede iyi savunuyorlar. Son kaybettikleri Olympiakos maçında 11 hücum ribaundu vermişler ve toplam ribaundlarda da 36-28 ile ezilmişlerdi Yunan ekibi karşısında. M’Baye, Zizic, Pleiss, Dunston bu uzunlarımızın birinin bile ribaund ortalaması 4 ve üzerinde değil! Takımın en iyi 2 ribaundçusu ise Bryant (3.5) ve Clyburn (5.9)… Bu maçta artık uzunlarımızın ribaundlar konusunda kıpırdanmaları gerekiyor ki karşı tarafta bu alanda canımızı sıkacak Fall (6.1) gibi dev bir kule var! Bu deplasman maçında ribaundların kontrolünü alamazsak işimiz beklendiğimizden de zor olabilir.

Yarı Saha Organizasyonları

Ribaundların önemli olmasının bir nedeni de tempoyu dikte etmemize olanak sağlayacak olması. Asvel düşük tempolarda iyi oynayan ve genelde rakipleri sert savunmayla yarı sahada oynamaya zorlayan bir ekip. Hızlı hücumlar ya da geçiş hücumlarıyla üretemediğimiz, fırsat bulamadığımız bir çok pozisyon göreceğiz bu maçta. Bu nedenle de yarı sahada iyi organize olarak skor potansiyelimizin aşağı düşmesini engellemeliyiz. Evet Micic’den faydalanamacağız ama Larkin, Beaubois, Clyburn gibi isimler de birebirleri ile savunmanın dengesini bozabilecek, pas opsiyonunu da kullanabilen isimler. Özellikle Beaubois’nın Sırp yıldızın yokluğunda aktif olması, oyunun iki alanında da yüksek enerjiyel agresif oynaması gerekecek. Hücumda onun sadece bitiriciliği değil, top getirme ve organizasyon konusnuda da Larkin’e yardım etmesini bekleyeceğiz. Sonuçta karşımızda De Colo, Bost, Obasohan gibi tehlikeli guardlar olacak ve yarı sahada onlara üstünlük kurmamız maçın anahtarlarından biri olacak.

3 Sayı Yüzdesi

3 sayılık atışlar bu sezon Efes’in en önemli silahlarından birisi. Yay gerisinden yüzde 39.0 ile oynuyoruz ve bu alanda ligin en iyi ikinci takımı konumundayız. Ama Asvel’in de rakipleri yüzde 34.7’de tuttuğunu, bu alanda 5. en iyi takım olduğunun da altını çizelim. Obasohan, Bost, Lighty gibi etkili kısa savunucularına sahipler ve topun üstüne yapacakları baskı kadar şutörlerimizi de rahat bırakmayacaklarını biliyoruz. Özellikle Fall sahadayken onu ikili oyun savunmasında çember bekçisi olarak bıraktıkları için rotasyonlarda zorlanabiliyor, bu alanlarda özellikle köşe üçlükleriyle cezayı kesmeliyiz. Burada olağan şüpheliler elbette Clyburn, M’Baye, Beaubois üçlüsü olacaklar. Tabi Pleiss’ın ikili oyunlarda dışa açılarak bulacağı üçlükler, Larkin’in tepe ve Bryant’ın da kanat üçlükleri Asvel’in yarı sahada sertleşen ve kapanan savunmasını açmak adına çok değerli olacak yine.