22 Mayıs 2024

Maç Önİzlemesi: Fenerbahçe Beko – Virtus Bologna

Turkish Airlines Euroleague 23. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerhahçe Beko, Ataşehir’de Virtus Bologna ile karşılaşacak.

25 Ocak Perşembe günü saat 20:45’de başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler her zaman olduğu gibi S Sport ekranlarında canlı olarak izleyebilecekler. Karşılaşma öncesi Fenerbahçe Beko 13-9 ile 5. sırada yer alırken, İtalyan ekibi ise 15-7 ile 3. sırada konumlanmış durumda.

Gelin her zaman olduğu gibi galibiyet için gerekli kritik faktörleri birlikte belirleyelim, keyifli okumalar.

Artık Uzunları Devreye Sokmanın Zamanı Geldi

İki takımın da en önemli kozları, Shengelia ile Hayes-Davis bu maçta forma giyemeyecek. Ancak ben Shengelia’nın eksikliğinin onlar adına daha önemli olduğunu düşünüyorum çünkü Zizic ve Mickey gibi uzunlar savunmada yumuşak kalırken Gürcü yıldız bu açığı kapatıyordu fiziksel oyunuyla. Bizim ise elimizde Mobley, Papagiannis, Sertaç gibi farklı profilde uzunlar var. Koç Saras’ın artık bu artıları sahaya yansıtacak beşleri bulması lazım. Bu maçta çember altında kuracağımız üstünlük, oradan çıkaracağımız ekstra sayılar galibiyetin kritik faktörlerinden biri olacaktır.

Kim Daha İyi Üçlük İsabeti Yakalayacak

Ligin iyi üçlük kullanan, yüksek yüzdeye sahip takımlarından ikisi karşılaşlacak. Biz yüzde 38.3 ile 3. sıradayız, onlar ise yüzde 38.2 ile 4. sıradalar. Ancak bu alandaki en büyük kozlarından biri olan Belinelli’den yoksun olacak olmaları bizim için önemli bir avantaj. Özellikle Cordinier, Lundberg ve Hackett gibi isimlere penetre koridoru vermek yerine onları dribbling üstü şutlara zorlamak hem şut seçimlerindeki verimliliklerini hem de skor potansiyellerini aşağı çekecektir diye düşünüyorum. Diğer yandan Bologna’nın perimetreyi iyi savunduğunu ve rakipleri yüzde 35.6’da tuttuğunu biliyoruz. Bizim verimli olabilmemiz için üçlükleri sokmamız gerekiyor, bunu bir çok maçta gördük. Dolayısıyla onların bu savunmasına karşı Hayes ve Pierre yokken Wilbekin ile Dorsey’nin yanına alternatif üçlük tehditlerini koymamız gerekecek…

Pas Trafiğini Bozup Düzen Dışına Çıkarmak

Bologna pas trafiğini iyi kuran ve yarı sahada da geçiş hücumlarında da asist üzerinden bolca skor üretebilen bir takım. Nitekim 16.2 asist ile bu alanda en iyi 3. takım konumundalar. Her ne kadar Shengelia’nın olmaması onların alçak posttan pas dağıtım opsiyonunu devreden çıkaracak olsa da Calathes ve Madar başta olmak üzere kısalara baskı yapıp, onları yarı sahada düzen dışına çıkarmalıyız. Onlara alan verip setleri oynamalarına izin verirsek yarı sahada canımızı sıkacaklardır. Bu nedenle erken top kullanmaları için gerekirse sürpriz yarı saha baskılarla, ikili sıkıştırmalarla onları düzen dışına itmeliyiz. Bizim aksimize onlar yarı sahada kalmayı daha iyi biliyorlar, daha verimliler. Onları kendi tempomuza çekerek koşmaya zorlamalıyız.