6 Haziran 2023

MAÇ ÖNİZLEMESİ: Fenerbahçe Beko – Olimpia Milano

Turkish Airlines Euroleague 24. hafta erteleme maçında temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Ataşehir’de Olimpia Milano‘yu konuk ediyor.

21 Mart Salı günü saat 20:30’da başlayacak ve S Sport ekranlarından canlı yayınlanacak bu önemli karşılaşmanın önizlemesini gelin her zaman olduğu gibi birlikte hazırlayalım. Keyifli okumalar.

Ribaundlarda Dişimize Göre Bir Rakip

Fenerbahçe Beko bu sezon beklentileri aşarak yeni bir takım olmasına rağmen ilk 4 sırayı zorlamaya devam ederken canları en çok sıkan konu ribaundlar oldu şuana kadar. Zaman zaman sakatlıkların da bunda etkisi vardı elbette ama her zaman 3 hatta 4 hazır uzunu oldu sarı lacivertlilerin ama buna rağmne özellikle kendi potamızda verdiğimiz ribaundlar bir çok maçın kaybedilmesine ya da zora girmesine neden oldu. Bu sefer bu alanda bizi fazla zorlamayacak, dişimize göre bir rakip var karşımızda. Milano, hücum ribaundlarında maç başına 9.4 ile ligin en kötü 5. takımı ve toplam ribaundlarda da lig ortalamasının altındalar, maç başına 33.0 ribaund ile 11. sıradadalar tüm ligde. Elbette Pierre’in yokluğu ribaundlar konusunda bizi negatif etkileyecektir fakat yine de Motley, Hayes-Davis, Booker üçlüsü ile bu alanda İtalyan ekibine üstünlük kuracağımızı, bu sayede de kendi sahamızda hem tempoyu kontrol edeceğimizi hem de ikinci şans sayıları çıkarabileceğimizi düşünüyorum.

Savunma Sertliği ve Serbest Atışlar

Milano, her ne kadar play-off yarışının dışında kalmış olsa da son dönemde yakaladıkları 6 galibiyetlik serinin de temelinde yatan konu savunmadaki sert ve disiplinli performansları oldu. Bu sezon ortalamada sadece 76.8 sayı gördüler potalarında ve bu alanda ligin en iyi 2. takımı konumundalar! Her pozisyonda sert oyuncular var ellerinde ve her ne kadar Datome, Shields (oynayabilir), Hall gibi değerli parçalardan yoksun olsalar da geniş bir rotasyonları var. Özellikle pota altında altında Davies ve Hines ile fiziksel oyunu sergilemekten kaçınmayacaklardır. Oyunu yarı sahada kabul etmek isteyen ve tempoyu düşüren bir takım oldukları için zaman zaman biz de bu serliğe maruz kalacağız kuşkusuz ki bu anlarda kolay sayılar bulmak adına çizgiye gitmek oyunun kilidini açmak için değerli olacaktır. Ancak maalesef takım olarak bu alanda sorunluyuz… Maç başına takım olarak sadece yüzde 70.2 ile serbest atış isabeti bulabiliyoruz ki bu bizi tüm ligin en kötü takımı yapıyor!

Pas Trafiği ve Üçlükler

Milano’nun savunmasından bahsetmişken kısalara yaptıkları baskının da altını çizmek lazım. Mitoru-Long, Tonut, Luwawu-Cabarrot gibi silahlarla bu maçta Dorsey’nin de yokluğunda Calathes ve Wibekin’i hatta organizasyona katkı vermesi beklenen Guduric’i de çok rahatsız edeceklerini, bozabileceklerini düşünüyorum. Sonuçta karşımızda rakiplerin maç başına 15.2 asist yapmasına izin veren ve bu alanda 2. sırada yer alan bir takım var. Rakibin pas trafiğini bu şekilde bozmalarına paralel olarak yanlış ve acele şut seçimlerine giden rakiplerin üçlük yüzdesi de 34.3’de kalıyor, bu alanda da ligin en iyi 3. takımı konumundalar! Biz ise yay gerisinde yüzde 37.4 ile oynuyoruz ve hücumdaki en önemli kozlarımızdan birisi dış atışlar. Dolayısıyla özellikle Calathes ve Guduric’in pas trafiğinin kurulması konusunda ekstra efor sarfetmetsi, Bjelica’nın alçak posttaki pas dağıtabilme opsiyonunun da devreye alınması gerekiyor.