30 Mart 2023

MAÇ ÖNİZLEMESİ: Fenerbahçe Beko – FC Barcelona

Turkish Airlines Euroleague 28. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Ataşehir’de FC Barcelona ile karşılaşacak.

10 Mart Cuma günü saat 20:45’de başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler S Sport ekranlarından canlı olarak izleyebilecekler. Ben de her zaman olduğu gibi sizler için maçın önizlemesini hazırladım. Bu zorlu maçtan önce gelin biraz ısınalım, keyifli okumalar.

Yarı Sahada Kısalara Baskı

Fenerbahçe Beko her ne kadar evinde yüksek tempoda oynamayı seven ve açık alanda etkili bir takım olsa da Barça’nın bizi bu maçta olabildiğince düşük tempoda oynatmaya ve işi yarı sahaya yıkmaya çalışacağını söylemek yanlış olmaz. Bu noktada işin yarı sahaya kaldığını bir çok pozisyonda göreceğiz. Barça’nın pas trafiğini iyi yapan, Mirotic’i de hem bitirici hem de pasör olarak iyi kullanan bir takım olduğunu biliyoruz. Ama yine de işin başlangıcı kısalarda elbette. Satoransky ve Laprovittola’ya maç boyunca yapacağımız baskı Barça’nın hücumdaki etkinliğini sınırlamamızı sağlayacak. Unutmayalım ki bu takım maç başına 19.1 asist yaparken 12.1 top kaybı yapıyor, yani topun değerini çok iyi biliyorlar. Diğer taraftan biz ise rakiplere ortalama 17.4 asist izni veriyoruz ve bu alanda ligin 6. kötü takımıyız, yani zayıflıklarımızdan birisi diyebiliriz. Özellikle Calathes kenardayken diğer kısalarımızın baskılı savunma konusunda seviyeyi düşürmemesi gerekli… Tempoyu istediğimiz seviyeye çıkarabilmemiz için savunma kaynaklı hızlı hücum sayıları değerli olacak.

Bu Kez Üçlükleri Savunmak da Gerekli!

Son kaybettiğimiz Maccabi maçında yay gerisinden sadece yüzde 20 ile oynamıştık ve koç Itoudis’in de maç sonu dile getirdiği üzere bir kez daha gördük ki başarımızın anahtarı üçlük atışlarda belli bir istikrarının yakalanması ki sezon boyunca yakaladığımız yüzde 37.4 ile bu alanda en iyi 5. takımız. Ama, hatta kocaman bir AMA, bu maçta atmak kadar savunmak da çok kritik olacak! Barça yay gerisindeki performans açısından oyunun iki alanındaki durumlarına baktığımızda ligin en iyi takımı… Rakiplerin maç başına sadece yüzde 33.1 ile isabet bulmasına üzün veriyor, bu alanda lig lideri ve aynı zamanda kendileri de yüzde 39.1 ile oynuyorlar ki ligin en iyi ikinci yüzdesine sahipler! Dolayısıyla hem onların sert savunmasına takılmadan kendi üçlük yüzdemizi Wilbekin, Guduric, Hayes-Davis, Pierre liderliğinde yakalamalı, Maccabi maçını unutmalıyız hem de biz de onların silahlarına önlem almalıyız. Barça adına yay gerisinden olağan şüpheliler Abrines, Laprovittola, Mirotic, Kuric diyebiliriz ama tabiki Satoransky, Jokubaitis, Kalinic, Higgins, Tobey hatta milli oyuncumuz Sertaç da öyle boş bırakıp riske edebileceğiniz isimler değiller.

Tüm Uzunlar Döndü, Hadi Ribaund İşini Çözelim…

Bu sezon koç Itoudis’in bir türlü çözemediği konu ribaundlar oldu… Elbette uzun rotasyonunda yaşanan sakatlıkların da bunda payı büyüktü fakat son maçta Maccabi karşısında tüm uzunların kadroda olmasına rağmen yine canımız çok sıkıldı bu konuda! Evet maç genelinde 40-41 üstünlük sağladık ama tam 14 hücum ribaundu verdik ki en kritik anlarda savunmayı sertleştirip maçı koparabileceğimiz pozisyonlarda gelen ikinci şans sayıları tam olarak can yaktı, Maccabi’ye nefes aldırdı. Barça bu alanda özel bir takım değil, yani aslında dişimize göre diyebiliriz. Ne hücum ribaundlarında ne de genel ribaundlarında lig ortalamasının üstünde bir performansları yok ancak iki isim var ki çok yakından tanıyoruz, onlara yani Sertaç ve Vesely’ye çok dikkat etmemiz lazım. Tabi Mirotic ile Kalinic’i de unutmamak lazım. Sürpriz olarak da alacakları süreyi kestiremesek de Tobey ve Da Silva’yı belirtebiliriz. Takım olarak ribaundlarda üst düzey bir noktada değiller ama bu isimlerin tamamı iyi box-out yapmazsanız, potadan uzak tutamayıp alan verirseniz canınızı çok yakabilirler. Tüm uzunlarımızın artı Hayes-Davis ve Pierre üst seviyede ribaundlara konsantre olması gerekecek.