26 Şubat 2024

Maç Önİzlemesi: Baskonia – Fenerbahçe Beko

Turkish Airlines Euroleague 12. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Vitoria’da Baskonia ile karşılaşacak.

6 Aralık Çarşamba günü saat 22:30’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler S Sport ekranlarından canlı olarak izleyebilecekler.

Karşılaşma öncesi hem Fenerbahçe Beko hem de Baskonia 6-5 dereceye sahipler. Gelin birlikte temsilcimizin galibiyete nasıl ulaşabileceğine göz atalım. Keyifli okumalar.

İkili Oyun Savunması

Temsilcimizin bu sezon ikili oyun savunmasında en çok canını yakan konu tıpkı geçen sezon olduğu gibi yine delici guardlar oldu… Son Real maçını müthiş bir mücadeleyle kazanmış olsak da Campazzo yine savunmamızı tam anlamıyla delik deşik etmişti. Aslında sadece guardlar değil, çembere atak eden forvetler de benzer tehlikeyi yaratıyor bize! Baskonia cephesinde McIntyre, Chiozza, Mannion ve hatta Moneke gibi potaya atak etmeyi seven isimler var. Bu nedenle sadece kısa savunmacılarımızın değil, ikili oyun sonrası adam değişmelerde uzunlarımızın da bu isimlere dikkat etmeleri, gerektiğinde mesafe vererek şutlarını riske etmeleri gerekecek.

Ribaundlar ve Tempo Kontrolü

Yine ikili oyun savunmasındaki agresif adam değişmelerimizin getirdiği zaaf olan ribaundların canımızı yakabileceği bir maçtayız. Baskonia ligin en iyi 2. ribaund ortalamasına (37.5) sahip takımı! Özellikle savunma ribaundlarını net çekebiliyorlar ve hem Moneke hem de Sedekerskis forvetten aldıkları ribaundların ardından vakit kaybetmeden dribbling ile takımlarını hızlı hücuma çıkarabiliyorlar. Deplasman takımı olarak onların açık alanda koşmasını engellemek, savunmaya hücumda başlamak için onların potasındaki ribaundları zorlamalıyız hem de kendi potamızın altında ikinci şans sayısı vermemeliyiz ki bu alanda önemli silahlarından biri olan Costello’dan yoksun olmaları bizim için bir fırsat olacak kuşkusuz.

Üçlük Yüzdesi

Baskonia kağıt üstünde yüksek yüzdeyle üçlük atmıyor diye görülebilir ama ellerinde Howard ve Marinkovic gibi çok önemli 2 ritim şutörü olduğunu unutmayalım. Hatta McIntyre ve Moneke bile günlerinde olduklarında can yakabilecek üçlük tehditine sahip olduklarını gösterdiler. Dolayısıyla en önemli artılarımızdan biri olan perimetre savummasını bu maçta ortaya koymamız şart. Temsilcimiz rakipleri yay gerisinde yüzde 32.8’de tutuyor ve bu alanda ligin en iyi 3. takımı konumunda. Bu maçta da Howard’ın 1-1 savunmasında iyi iş çıkarıp Marinkovic’in de ceza şutlarına önlem almalıyız Onları yay gerisinden yüzde 33’ün altında tutmak kritik olacak.