12 Temmuz 2024

Maç Önİzlemesi: Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko

Konya’da düzenlenen ING Türkiye Kupası dörtlü final organizasyonunda final günü geldi çattı.

18 Şubat Pazar günü saat 15:30’da Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko‘nun karşılaşacağı bu dev maçı basketbolseverler TRT Spor ekranlarından canlı olarak izleyebilecekler.

Efes Koç Mijatovic ile Kazanma Alışkanlığını Yeniden Elde Etti

Anadolu Efes, üst üste Karşıyaka ve Zalgiris deplasmanlarında farklı kaybettikten sonra koç Mijatovic’i göreve getirmişti. Hırvat koç yönetiminde kupaya gelenekadar iki kulvarda dörtte dört yapmışlardı. Kupada da önce konuk ettikleri Manisa’yı sonra da burada Konya’daki yarı final maçında dişli rakipleri Karşıyaka’yı elemişlerdi. O maçta ciddi anlamda zorlandıklarını gördük. Özellikle pota altında Pleiss ve Ercan ikilisi hem Carey hem Brown karşısında sıkıntıya girdiler. Yabancı sınırlamasından dolayı pota altı rotasyonu bu maçta da Efes’e en çok problem yaratacak nokta olabilir. Karşılarında formda bir Motley ve her ne kadar formda olmasa da tecrübesiyle savunma ve ribaundlarda güvenilir bir isim olan Sertaç olacak.

Ancak bana göre Efes adına asıl önemli konu hücum performansı olacak. Karşıyaka maçında olduğu gibi Bryant, Beaubois, Bryant üçlüsü Larkin’i yalnız bırakırsa Fenerbahçe karşısında kazanma ihtimalleri hayli düşer. Tabi koç Mijatovic bu maçta uzun rotasyonunu güçlendirmek için Jones’u kadroya alıp bu üçlüden birini de kesebilir, bu durumda kalan isimlerin çok daha verimli oynaması gerekir kuşkusuz…

Fenerbahçe Hücum Performansını Arttırdı

Sarı lacivertliler koç Saras’ın geldiği günden bu yana en dikkat çekici gelişimi, değişimi hücumda yaşadılar. Birçok maçta kusursuza yakın hücum performansları sergilediklerini gördük. Bunun temel nedeni de hem Wilbekin hem de Calathes’in yükselen grafikleri oldu. Nitekim buradaki ilk maçlarında, yarı finaldeki derbide de Beşiktaş’ı tam 99 sayı üreterek ezip geçmişlerdi! O maçta karşılarında karşılarında kendilerini savunmada zorlayacak, 1-1’de kuvvetli kısalar görmediler. Ama Efes karşısında Larkin bir silahı durdurmaya, en azından yavaşlatmaya çalışacaklar. Kuşkusuz galibiyetin ana faktörlerinden birisi bu olacak…

Diğer taraftan guardların verimi yükselince çok daha organize bir Fenerbahçe izliyoruz ve uzunların katkısı da ciddi anlamda artıyor kesinlikle. Bu nokta da yine Motley’nin hücumdaki etkinliği, ondan ne kadar verim alacakları maçın sonucuna direkt etki edecek bana göre. Efes cephesinde Pleiss ya da Jones’un onu birebirde durdurabilecek özelliklere sahip olmadığını biliyoruz. Calathes liderliğinde onu ikili oyunlarda iyi beslemek Fenerbahçe hücumlarının birinci opsiyonu olmalı.