12 Temmuz 2024

Maç Önİzlemesi: Anadolu Efes -FC Bayern Munich

Turkish Airlines Euroleague 28. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, Sinan Erdem’de FC Bayern Munich ile karşılaşacak.

7 Mart Perşembe günü saat 20:30’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler her zaman olduğu gibi S Sport ekranlarından canlı olarak izleyebilecekler. Karşılaşma öncesi Anadolu Efes 11 galibiyet, 16 mağlubiyet ile 15. sırada yer alırken, Alman ekibi ise 12 galibiyet-15 yenilgi ile 12. sırada konumlandı.

Gelin birlikte temsilcimize galibiyete getirecek faktörlere bir göz atalım. Keyifli okumalar.

İkinci Şans Sayılarına Dikkat!

Temsilcimiz maalesef maç başına toplayabildiği 32.8 toplam ribaund ile ligin en kötü takımlarından biri konumunda… Evet savunma ribaundlarında da kötü durumdayız ama rakiplere o kadar da fazla hücum ribaundu izni vermiyoruz, bunun da altını çizelim. Kendi potamızda oluşan ribaundlardan sadece yüzde 31’i rakiplere gidiyor. Ancak Bayern hücum ribaundları konusunda ligin en iyi 3. takımı, maç başına 11.4 ribaund topluyorlar rakiplerin potasında… Maç başına sadece 79.4 sayı üreten bir takım olmaları nedeniyle hücum ribaunlarından çıkaracakları ikinci şans sayıları onlar için altın değerinde oluyor. Ibaka ve Booker’a zaten dikkat etmeliyiz ama ribaundlar konusunda x-faktör Bonga, kanat oyuncularımız onu iyi box etmeli kesinlikle.

Dış Atışlara Zorlamalıyız

Ne dedik Bayern skor üretiminde sorun yaşayan bir takım. Bu nedenle de onları çemberden uzaklaştırmak, yakın atışlar vermemek önemli olacak. İkilik atışlarda yüzde 52.8 ile oynuyorlar ve lig ortalamasının altındalar ki yay gerisinden yüzde 35.9 isabet oranına sahipler ve yine lig ortalamasının altında olduklarını hatırlatalım. Bu nedenle onları potadan uzaklaştırmak, üçlüklere zorlamak önemli olacak. Her ne kadar üçlük savunması konusunda rakiplere 39.5 isabet oranı vererek bu alanda ligin en kötü 2. takımı olsak da Bayern’de bu konuda canımızı yakacak isim sayısı sınırlı, Weiler-Babb ve Bonga’nın ceza atışlarına önlem almamız bile yeterli olacaktır.

Larkin Üstündeki Baskıyı Takım Olarak Yönetmek

Efes’de tüm kısalar sakatlıklarıı alattılar yani Larkin’in omuzlarındaki yük hafiflemiş durumda. Ama yine de ona karşı sert ve fiziksel bir oyun ortaya koyacaklarını düşünüyorum takım olarak. Özellikle onu Bonga ve Weiler-Babb gibi agresif ve kendinden daha güçlü, daha uzun isimlerle savunmak isteyeceklerdir. Bu nokta da Larkin’i doğru zamanlarda topla buluşturmak, onu topsuz katlarla da kullanıp bitirici rolünde devreye sokmak değerli olacak. Çünkü bu sert savunmacılar karşısında dribbling yaptığı anlarda çok fazla temas alıp yıpranacaktır, maçın tamamını bu şekilde götürmesi sağlıklı olmaz.