6 Haziran 2023

Maç Önİzemesi: Olympiakos – Real Madrid (2023 Euroleague Finali)

Turkish Airlines Euroleague‘de sezonun en heyecanlı anı, en önemli maçı geldi çattı. Kaunas’da, Zalgirio Arena’da şampiyonluk kupası için Olympiakos ile Real Madrid karşılaşacak.

21 Mayıs Pazar günü saat 20:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler TRT Spor ekranlarında canlı olarak izleyebilecekler. Gelin biz de birlikte maçın önizlemesini hazırlayalım, keyifli okumalar.

Ribaundlar ve Tempo

İki farklı basketbol karakterinin çarpışmasını izleyeceğiz finalde! Olympiakos, ribaundları sağlam alarak tempoyu kontrol etmek isteyen, mümkün olduğu kadar yarı sahada oynayarak pas trafiğine ve topsuz katlara artı ceza şutlarına dayalı bir sistemde hücum eden bir takım. Real ise yine ribaundları çok önemseyen ve etkili olan, bunu ise rakibin aksine tempoyu forse etmek için, her fırsatta koşmak için kullanan bir takım. Dolayısıyla iki takım adına da ribaundlar ve tempo galibiyetin anahtarları arasında yer alıyorlar. Olympiakos hücum ribaundlarında vasat bir takımken savunma ribaundlarında ise ligin en iyi 3. takımı ki aynı zamanda rakiplere de en az hücum takımı veren 3. takım yine. Vezenkov (6.8), Fall (4.9), Papanikolaou (3.8) takımın öne çıkan isimleri. Real ise savunma ribaundlarında ve toplam ribaundlarında ligin zirvesinde yer alan bir takım, onlar da hücum ribaundlarında çok etkili değiller. Ribaundlar diyince akla gelen ilk isim Tavares (6.8) ancak bu maçta Deck (5.4), Poirier (4.0) ve Yabusele (4.0) gibi 3 önemli ismi kullanamayacaklarının da altını çizelim. Dolayısıyla Musa, Hezonja, Rudy, Hanga gibi isimlerin dev uzuna ekstra destek vermeleri gerekecek.

Devlerin Çarpışması!

Konu uzunlara gelmişken, bu maçta tam olarak devlerin çarpışmasını izleyeceğiz! Bir tarafta 2.18’lik Fransız uzun Fall, diğer tarafta 2.20’lik Yeşil Burun Adalı pivot Tavares! İki oyuncu da takımlarının hem hücum hem de savunma sistemlerinde çok önemli bir role sahipler. Dolayısıyla bu eşleşmede kimin üstünlük sağlayacağı, kimin sağlıklı ve faul problemine girmeden sahada daha çok ve daha verimli kalabileceği maçın gidişatını direkt olarak etkileyecek. Olympiakos’un elinde Black gibi bir alternatif daha var, bu alanda daha şanslılar. Real ise genç Ndiaye ve 4’den beşe devşirmek zorunda kaldıkları Randolph ile yetinmek durumunda kalacak. Dolayısıyla yılın savunmacısı Tavares’e tıpkı Barça maçında olduğu gibi çok daha fazla iş düşecek. Bakalım o sahadeyken kapladığı alanla beraber Olympiakos topsuz koşuları hangi koridorlardan ne kadar verimlilikle yapabilecekler ve Real onu hücumda nasıl verimli kullanıp Fall başta olmak üzere diğer Olympiakos uzunlarına nasıl problem yaratabilecek.

Son Çeyrek ve Tecrübe Farkı

Elbette Olympiakos da koçç Bartzokas, Sloukas ve Papanikolaou gibi tecrübeli isimlere sahip ama takımın geri kalanının Final Four tecrübesi zayıf. Real’de ise uzun yıllardır bu seviyede boy gösteren bir çok isim var ve sezonun play-off döneminde bu tecrübeli isimlerin seviye atlayarak takımlarını kurtardıklarını gördük. Partizan serinin karar maçında olduğu gibi buradaki Barça maçında da Rodriguez son çeyrekte maça ağırlığını koymuştu. Koç Mateo’nun onun dakikalarını efektif kullanarak maç sonuna hazır girmesini sağlaması, o kenardayken Goss’un sırıtmaması bu maçta da çok ama çok kritik olacak. El Chacho rakip savunma 30-35 dakika yıprandıktan sonra kenardan diri olarak gelince bireysel becerileri sayesinde hem kendisi rahatlıkla skor üretebiliyor hem de başta Tavares olmak üzere arkadaşlarını çok iyi besliyor. Benzer durum Sloukas için geçerli. Savunmada sırıtıyor ve hedef haline geliyor olsa da onun maç sonuna ne kadar diri ve konsantre gireceği Yunan ekibinin kaderini belirleyecek etkenlerden biri olacak.