2 Aralık 2023

Maç Analizi: Efes, Pire Deplasmanında İyi Direndi Ama Sonunu Getiremedi

Turkish Airlines Euroleague 23. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, Pire’de konuk olduğu Sloukas ve Peters’dan yoksun lider Olympiakos karşısında iyi direndi ama sonunu getiremedi ve 76-70 ile kaybetti.

Bu sonuçla Olympiakos derecesini 16-7 yaptı ve Real ile liderlik koltuğunu paylaşmaya devam etti. Anadolu Efes ise 11-12 ile 11. sıraya geriledi.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ev sahibi ekipte Sasha Vezenkov 23 sayı, 3 ribaund, 3 asist ile yıldızlaşırken, Michalis Lountzis 13 sayı, 7 ribaund, Moustaoha Fall 10 sayı, 2 ribaund ve Shaq McKissic 10 sayı, 2 ribaund, 4 asist ile galibiyeti getiren diğer isimler oldular.

Temsilcimizde ise Vasilije Micic 10 sayı, 2 ribaund, 4 asist, Elijah Bryant 10 sayı, 3 ribaund, 3 top çalma, Rodrigue Beaubois 10 sayı, 3 asist ve Shane Larkin 10 sayı, 5 asist ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Son dönemin en formda takımı olan Olympiakos, kapalı gişe olan Barış ve Dostluk Salonu’nda maça nefis bir giriş yaptı ve Efes’e nefes aldırmadan 8-0’lık seri yakaladı. Yay gerisinden yakaladığımız atışlarda çember dövdük maalesef. Özellikle pota altında Fall’un fiziksel artılarını çok iyi kullanan Yunan ekibi farkı çift hanelere çıkarmayı başardı. Ribaundlarda da bize net bir üstünlük kurdular ve ilk çeyreği 22-13 önde tamamladılar. İkinci çeyrekle beraber Micic ve Clyburn’ün hücumda sazı eline alması ve ribaundlarda savaşarak tempoyu kontrol etmemizle beraber farklı makul seviyelerde tuttuk ve soyunma odasına 41-31 geride girdik.

İlk yarı sessiz kalan Vezenkov’dan ikinci yarının hemen başında üst üste tam 11 sayı yedik ve farkın 16 sayıya kadar hızlıca çıkmasına engel olamadık. Cevabı fazla gecikmeden Bryant ve Larkin ile verdik. Yine birebirler ve hızlı hücumlarla ürettiğimiz bu sayılar sayesinde 3. çeyrekte farkı niyat çift hanelere düşürdük, 30 dakikanın ardından skor 59-52 ev sahibi lehineydi. Final çeyreğinde de bu ikili, Bryant ve Larkin yine etkili oldular ve bireysel yetenekleri ile ürettikleri sayılarla farkı 4 sayıya kadar düşürüp maça ortak olmamızı sağladılar. Savunmada da vidaları sıkmaya, kendimize gelmeye başladığımız bu anlarda Clyburn ve Larkin’den üst üste elen basti top kayıpları tüm dengemizi bozdu ve yeniden farkı 7 sayıya kadar çıktı. Kalan bölümde de basist top kayıplarına devam ettik bir çok fırsatı teptik. Buna rağmen son bölümde yine Larkin ile bir atak yaptık ama yeterli olmadı.

Efes maalesef “şampiyon” senelerinden çok uzakta performanslara imza atmaya devam ediyor ve artık sezonun kritik anları geliyor. Birkaç hafta sonra reaksiyon gösterseler bile yeterli olmayabilir çünkü bu sezon play-off yarışı gerçekten çok ama çok çetin, neredeyse 13-14 takım savaşıyor ilk 8 sıra için. Bu nedenle de artık Micic ve Clyburn başta olmak üzere yüm oyuncuların silkelenip kendilerine gelmeleri gerekiyor. Zizic bile toparlanmaya başladı, Beaubois, M’Baye, Bryant bu takımda neden bulunduklarını neredeyse her maç ortaya koydukları enerji ve tamamlayıcı rolüyle gösteriyorlar, Dunston zaten veteran bir oyuncu olmasına rağmen savaşçı kimliği ile fark yaratıyor ama nedense Büyük Üçlü dediğimiz, Avrupa’nın en iyi kısa rotasyonu dediğmiz, Larkin, Micic, Clyburn üçlüsü ölü toprağını bir türlü üzerlerinden atamıyorlar… Elinizde bu üç isim varsa, rakip de liderlik koltuğunda oturan, sizin F4’deki potansiyel rakibiniz Olympiakos ise çıkıp oynayacaklar, aldıkları paranın hakkını verecekler. Clyburn zaten “poker face” bir oyuncu mimiklerinden bir şey anlamak kolay değil ama Micic’in yüz ifadesi, Larkin’in sessiz sakin tavrı önceki sezonların aksine pek iyi sinyaller vermiyor açıkçası! Ya koçla aralarında bir sıkıntı var ya da açıklamadıkları, bilmediğimiz bir sakatlık problemleri var. Normal şartlarda böyle bir maçta pasif kalmalarının ben başka bir açıklamasını bulamıyorum! Dediğim gibi Efes adına silkelenip kendisine gelme, reaksiyon verme zamanı gerçekten geldi artık, yoksa bir bakmışsız son 2 sezonun şampiyonu play-off potasının bile dışında kalmış!