27 Mayıs 2024

Los Angeles Clippers, Doc Rivers ile Yolları Ayırdı

NBA takımlarından Los Angeles Clippers başantrenör Doc Rivers ile karşılıklı anlaşarak yolları ayırdı. Doc Rivers’in ayrılmasında, bu sezon konferans yarı finallerinde Denver Nuggets karşısında 3-1 öndeyken serinin kaybedilmesi ana nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

Yedi sezondur Los Angeles Clippers’in başında bulunan deneyimli koç twitter üzerinden yaptığı açıklamayla ayrılığı doğruladı. Onun yönetiminde Los Angeles Clippers bu sezon 49 galibiyet 23 mağlubiyetle kulüp tarihindeki en iyi dördüncü dereceyi elde etmişti.

Doc Rivers, Los Angeles Clippers kariyeri boyunca 7 sezonda 356 galibiyet 208 mağlubiyetle %63.1’lik galibiyet oranı yakalamayı başardı. Ayrıca NBA play-offlarında üç kez konferans yarı finalini görmeyi başaran Los Angeles Clippers maalesef konferans finallerine çıkma başarısı gösteremedi.

Los Angeles Clippers, 2019-2020 sezonun başında Kawhi Leonard ve Paul George hamleleriyle NBA şampiyonluğu için iddialı bir kadro oluşturmuştu. Fakat konferans yarı finallerinde Denver Nuggets karşısında 3-1 önde olmalarına rağmen 7 maç sonunda rakiplerine elenerek hayal kırıklığı yaratmışlardı. 58 yaşındaki deneyimli antrenör koçluk kariyerinde 3-1 öne geçtiği serilerde 3 kez elendi. 2003 senesinde Orlando Magic’in başındayken Detroit Pistons ve 2015 sezonunda Los Angeles Clippers ile Houston Rockets’a karşı 3-1 öndeyken Rivers’in takımları elenmişti.

Deneyimli koç NBA kariyeri boyunca Orlando Magic, Boston Celtics ve Los Angeles Clippers takımlarını çalıştırdı. 2008 sezonunda Boston Celtics ile NBA şampiyonluğu yaşamıştı.