25 Mart 2023

Lebron: “Wembanyama uzaylı”

Victor Wembanyama’nın formasını giydiği Metropolitans 92, G League Ignite ile hazırlık maçı oynamak için Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletine yol almıştı. 18 yaşındaki genç yetenek Wembanyama, bu maçla birlikte ABD halkı arasında da popülerlik kazandı ve NBA’in yetenek avcıları oyuncu hakkında daha fazla bilgi edindi.

Los Angeles Lakers‘ın 2022-23 sezonu öncesi Phoenix Suns ile oynadığı hazırlık maçının ardından ardından LeBron James, Wembanyama hakkında konuştu ve 2023 NBA draftının potansiyel bir numarasına övgüler yağdırdı:

“Geçtiğimiz yıllarda herkes ‘unicorn’du, Wembanyama daha çok uzaylı. Tarihte kimse onun kadar uzun boyluyken aynı zamanda zarif ve akıcı bir oyuna sahip bir oyuncu görmemiştir.”

Eurohoops

18 yaşındaki Wembanyama, geçtiğimiz haziran ayında EuroLeague ekiplerinden Tony Parker’ın kontrol ettiği ASVEL’den Metropolitans 92’ye transfer olmuştu. Dollar Loan Center’da oynanan hazırlık maçı onun ABD’deki ilk maçı oldu. 37 sayı – 4 ribaund – 5 blok ile harika bir maç çıkaran Wembanyama, bir de üstüne 7 üçlük isabeti buldu. Birçok taraftar, kendisinin NBA’in yeni yüzü olabileceğine ikna oldu. 2023 NBA draftının iki numaralı potansiyeli Scoot Henderson’ın da bulunduğu G League Ignite’a karşı oynaması izleyenler için de ekstra keyifli oldu.

LeBron, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Topu yere vurabilmesi, sırtı dönükken ‘stepback’ atabilmesi, ‘stepback’ üçlükler, pas üstünden gelen üçlükler, blokladığı şutlar… Nesiller boyu bir yetenek olduğu kesin, umarım sağlıklı kalır. Onun için en önemli şey bu. Büyük bir oyuncu. Scoot (Henderson) da öyle.”

Eurohoops

ESPN’in haberine göre bir NBA Genel Menajeri, Wembanyama’nın LeBron’dan sonra en çok beklentiyle gelen oyuncu olduğunu söylemişti.

2003’te kendi seçildiği draftı ve NBA yolculuğunu hatırlayan LeBron, şu cümleleri kurdu:

“Benim sosyal medyam yoktu. Sosyal medya olsaydı hayatım ne kadar farklı olurdu hayal edemiyorum bile. İyi ki sosyal medyam yoktu. Ohio’daki Akron’dan, küçük bir yerleşkeden olduğum için mutluyum. Bu durum benim sığınağım oldu, görev bilincimi korudu.”

Eurohoops

2023 NBA draftı ilgi çekici olacak ve gelecek yazın en büyük gündemlerinden birini oluşturacak.