20 Haziran 2024

LeBron James NBA Sezonun Aralık’ta Başlamasından Memnun Değil

2020-21 NBA sezonu resmi olarak 22 Aralık’ta başlayacak ve LeBron James alınan karardan pek memnun görünmüyor.

NBPA (Ulusal Basketbol Oyuncuları Derneği) tarafından perşembe günü onaylanan başlangıç tarihi, resmi olarak NBA offseasonunun sadece 71 gün süreceği anlamına geliyor. Bu lig tarihindeki en kısa off-season anlamına geliyor. Geçen ay Los Angeles Lakers’ı şampiyonluğa taşıyan James, cuma öğleden sonra Instagram’da habere tepkisini paylaştı.

Tarihin En Kısa Off-Season Dönemi

NBPA, 22 Aralık’ta başlayacak ve Temmuz ortasında Tokyo Olimpiyatları başlamadan önce sona erecek 72 maçlık sezon için NBA yönetimiyle anlaşmaya vardı.

Bu plana göre Lakers’ın NBA şampiyonluğuyla açılış günü arasında sadece 71 gün olacak. Bununla beraber takımların yeni sezon hazırlıkları kapsamında düzenledikleri eğitim kampının başlangıcıyla NBA finalleri arasında sadece 51 günlük bir dinlenme süreci olacak. Bu dinlenme süresi, geleneksel off-seasonun yarısından az.

Oyuncular ve NBPA sürecin başlangıcında sezona 2021’den önce başlama fikrini eleştirmişlerdi. James’in takım arkadaşı Danny Green, James dahil ligdeki veteranların sezon Ocak’tan önce başlasa bile süre almayacaklarını düşündüğünü söylemişti.

“Sezonun İlk Yarısında İnce Eleyip Sık Dokuyacağım”

James geçen hafta katıldığı “The Shop” isimli televizyon şovunda Maverick Carter ve eski Başkan Barack Obama ile yaptığı bir sohbette sezonun ilk yarısında ince eleyip sık dokuyacağını söyleyerek şaka yapmıştı.

Bununla birlikte, Noel öncesi bir başlangıç, bildirildiğine göre, NBA’yi 500 milyon dolardan 1 milyar dolara kadar bir zarardan kurtaracak. Bu kararın alınmasında 2021-22 için düzenli olarak planlanan 82 maçlık bir sezona geri dönme ihtimalinin ortaya çıkması belirleyici oldu. James’in bu kadar erken takım elbise giyme konusunda heyecanlı olmadığı açık olsa da lig yönetimi ve NBPA yeni sezonu 22 Aralık’ta başlatmak konusunda anlaştı.