20 Haziran 2024

Kulüplere Covid-19 Testi ile İlgili Devlet Desteği Geliyor!

Pandeminin spor branşlarına ekonomik etkisi bir çok yoldan devam ediyor maalesef. Bunlardan bir tanesi de kulüplerin oyunculara ve takım personeline belli aralıklarla Covid-19 testi yaptırma zorunluluğu.

Federasyonlar testlerin 48 saat içinde yaptırılmış ve sonuçlanmış olmasını istiyor, bunu yapabilen özel hastahanelerde ve yetkilendirilmiş kurumlarda bir testin maliyeti ise 400-500 TL’yi buluyor.

İşte bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafında testlerin yeni sezonda ücretli yapılması konusunda verilmiş karardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatı sonrası vazgeçildi.

Yukarıda belirttiğim maliyetleri dikkate aldığımızda her branştaki kulübün yaptırması gereken bu testler, özellikle alt liglerde yer alan kulüpler için büyük bir finansal yük oluşturacaktı.

Cumhurbaşkanı’nın Avrupa şampiyonu olan U19 Kız Voleybol Milli Takımı’nı kabulü sırasında hem Voleybol Federasyon Başkanı Mehmet Akif Üstündağ hem de TBF başkanı Hidayet Türkloğlu‘nun bahsi geçen PCR testlerinin kulüplere getireceği finansal yükü detaylı şekilde anlatması sonucu Cumhurbaşkanı’nın geçen sezon olduğu gibi bu sezon da testlerin Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz yapılması konusunda talimat verdiği öğrenildi.