15 Nisan 2024

Koç Ataman, Panathinaikos Galibiyetini Değerlendirdi (Clyburn ve Micic’e parantez açtı)

Turkish Airlines Euroleague 26. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes konuk olduğu Panathinaikos’u 82-87’lik skorla yenmeyi başarmıştı.

Karşılaşmanın ardından Anadolu Efes‘in koçu Ergin Ataman açıklamalarda bulundu:

Açıkçası ilginç bir maç oynadık. Hem Türkiye’nin, hem de Yunanistan’ın içerisinde bulunduğu zorlu durumu düşününce böyle bir maçı oynamak kolay değildi. Yine de EuroLeague bu maçın oynanması yönünde bir karar aldı. Bizim için sıralamadaki yerimizi de göz önünde bulundurunca çok kritik bir maçtı, maça iyi başlamadık ama sonrasında Shane Larkin ve Will Clyburn’ün ritim bulmalarıyla birlikte kendimize geldik. Bence bugün üçüncü çeyrekteki performansımız bize maçı kazandırdı, bu bölümde harika oynadık. Sert savunma yapıp hücumda topu paylaşarak oynayınca kontrol bize geçti. Bugün süre alan her oyuncu çok iyi mücadele etti, ayrıca ribaund ve asist sayılarımız da çok iyiydi. Yıldızlarımızdan Will Clyburn bugün bir şampiyon gibi oynadı, Shane Larkin ise 10 asist yaparak oyunu kontrol etti. Sonuç olarak çok değerli bir galibiyet aldık.

Elijah Bryant maçlarda sorumluluk almaya karar verdiği zaman bize büyük katkı sağlıyor. Geçtiğimiz sezonun Final Four’unda Rodrigue Beaubois ve Krunoslav Simon gibi önemli eksiklerimiz vardı, bu süreçte çok değerli katkılar sağlamıştı. Bugün ise Vasilije Micic’in yokluğunda yine çok etkiliydi. Bryant’ın maçlarda sorumluluk alarak katkı vermesi bizim için çok önemli.

Vasilije Micic bireysel idmanlara başladı, ayrıca tedavisi de devam ediyor. Özellikle son 2-3 gündür durumu iyiye gidiyor, bu maç için Yunanistan’a gitmeden önce kendisiyle konuştum. Micic’in önümüzdeki hafta başında takımla idmanlara başlamasını bekliyoruz, eğer kendini iyi hissederse maçlarda süre almaya başlayacaktır. Yine de şöyle bir sorun var, daha önce 2 kez idmanlara başlamaya çalıştı ve her ikisinde de dizinde ağrı hissettiğini söyledi. Micic’le ilk konuştuğum zaman durumun ciddi olduğunu düşündüm çünkü bazı kişiler ameliyat olasılığından bahsediyorlardı. Takım doktorlarımız ise ortada ameliyat gerektirecek bir durumun olmadığını ifade ettiler. Umarım bir an önce aramıza katılır çünkü Micic bizim için çok önemli bir oyuncu.

Öncelikle şunu belirtmem lazım, Türkiye’de yaşanan depremlerden sonra ülkemize ilk yardım eli Yunanistan’dan geldi. Ayrıca yine Yunan kanallarında Türk halkına moral vermeye dair bazı yayınlar gördüm ve bu gördüklerim karşısında çok etkilendim. Gerçekten bize büyük destek oldunuz, şu an tüm Türk halkının ülkenizde yaşanan tren kazasından dolayı sizlerin yanınızda olduğunu belirtmek istiyorum.

Bence maçın ileri bir tarihe ertelenmesi daha iyi olurdu, eğer Yunan devleti duruma müdahale edip maçın ertelenmesini talep etseydi biz de bu durumu onaylardık. Yunanistan’a ilk vardığımız zaman bizi yaşanan felakete dair bilgilendirdiler, ben de Genel Menajerimizle konuşup EuroLeague’le iletişime geçmesini ve geri Türkiye’ye dönebileceğimizi söyledim. Ne yönde bir karar çıkacağını bekledik, sonrasında bize maçın oynanacağını söylediler. Dediğim gibi bizim maçın ertelenmesiyle alakalı en ufak bir sorunumuz olmazdı ama bu yönde bir karar çıkmadı.