20 Haziran 2024

Koç Ataman, Fenerbahçe Zaferi Sonrası Konuştu

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi yarı final serisi 2. maçında Anadolu Efes konuk olduğu Fenerbahçe Beko’yu 90-92’lik skorla geçmeyi başarmıştı.

Karşılaşmanın ardından Anadolu Efes‘in tecrübeli koçu Ergin Ataman açıklamalarda bulundu:

Maça iyi başlamadık ama tabi kolay değil yani iki gün önce ağır bir mağlubiyet yaşadık ve maçın başında da 13-14 sayı geriye düştük fakat sonrasında özellikle Larkin, Elijah Bryant ve ikinci yarıda da Clyburn ciddi anlamda direnç koymaya başladılar. Bunların yanına Pleiss’ın faul problemine girdiği dakikalarda genç oyuncumuz Furkan Haltalı da Motley karşısında müthiş iş yaptı. Maçın son periyodunda da oyunun kontrolünü elimize aldık. Aslında çok rahat bir şekilde de kazanıyoruz ama işte son 30 saniye kala çalınan bir sportmenlik dışı faul vardı. Hem 1 sayı yedik hem de tekrar top onlara geçti. Üst üste iki tane çok dengesiz üçlük yedik ve son 6 saniyede de topu kaptırdık. Tüm bunlar basketbol içerisinde olan şeyler ama 6 saniye kala sayı yedikten sonra hızlı hücumda sayıya giderken taraftarların sahaya girerek oyunu durdurmasını antrenörlük hayatımda ilk kez görüyorum. Bunu da görmek nasip oldu. Allah çok büyük. Belki o hızlı hücuma gitsek belki daha dengesiz şekilde sayıyı atamayacaktık. Tabi taraftarlar sahaya girince hakem mecburen oyunu durdurdu. Kenardan kontrollü bir şekilde oyuna başlamak durumunda kaldık ve orada topu Clyburn’e verdik. O da çok zor bir atışı sayı yaptı. Bu basketin girmesini Allah’ın bize bir lütfu olarak görüyorum. Özellikle burada yaşadığımız atmosferde.

Bunun dışında daha fazla konuşmak istemiyorum. Konuşmam gereken çok şey var ama şu anda konumum icabı konuşamıyorum. Bir gün basketbol antrenörlüğünü bırakırsam son dönemde yaşadıklarımı açık bir şekilde kitabımda anlatacağım. Ben mücadeleme devam ediyorum. Anadolu Efes‘ten şampiyon olarak ayrılmak istiyorum. İnanan çok az insan var ama belli ki oyuncularımı şu son 2 günde inandırmışız mücadele etmeye. Buna da ben devam edeceğim. İzin verirlerse şampiyon olarak bitirmek istiyorum. Onun dışında yaşadıklarımı dediğim gibi antrenörlüğü bıraktıktan sonra kitabımda açıklarım.

Anadolu Efes‘ten ayrılacağım açık ki takımın başka bir antrenörle anlaştığını da herkes biliyor. Onun için burada gizlenecek bir şey yok. Bunlar olabilir. Spor yaşantısında ayrılıklar olabilir ama bu kulüp için yaptıklarım için daha fazla saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta Allah yardım edip de buradan şampiyon olarak gidersem ne mutlu bana. İnşallah bir gün tarih bu saygıyı gerektirecektir. Çok doluyum şu anda. Özellikle son 2 gün yaşadıklarımdan çok doluyum. Daha fazla konuşamıyorum.

TRT Spor