7 Aralık 2023

Koç Ataman, 200. Euroleague Galibiyetinin Ardından Konuştu

Turkish Airlines Euroleague 9. hafta mücadelesinde Panathinaikos, konuk ettiği Virtus Bologna’yı son çeyrekteki etkili performansı sayesinde 90-76 gibi farklı bir skorla geçmeyi bildi ve galibiyet serisini 3 maça çıkardı.

Bu sonuçla koç Ergin Ataman, Euroleague tarihinde 200 galibiyete ulaşabilen 6. koç oldu! Ataman, Zeljko Obradovic, Ettore Messina, Xavi Pascual, Pablo Laso ve Dimitris Itoudis’in yer aldığı elit listeye dahil olmuş oldu.

Kariyeri boyunca Montepaschi Siena, Ülkerspor, Climmamio Bologna, Galatasaray, Anadolu Efes ve Panathinaikos ile Euroleague sahnesinde görev alan, aynı zamanda milli takımımızın da halihazırdaki koçu olan Ataman ulaştığı bu başarının ardından şu ifadeleri kullandı:

Bugün herkes 200. galibiyetten bahsediyordu. Bu maçı, bu galibiyeti bilhassa sevdim. 200. galibiyet iyi bir basketbolla geldi, 2 gün önce oynadığımız basketbol gibi değildi. Bologna çok iyi bir takım. Bazı bölümlerde çok iyi savunma yaptık, hücumda ise topu paylaşmayı bildik, akıllı davrandık. Bu sezonki en iyi maçlarımızdan biriydi. 200.galibiyet böylesine güzel bir galibiyet, böylesine güzel bir basketbolla geldiği için çok gururluyum.

Bugün dakikaları paylaştırdık. Kendrick Nunn ile maça başladık, o da neler yapabileceğini gösterdi. Hala %100 hazır olduğunu söyleyemem, daha fazla maç oynamaya ihtiyacı var. Ancak bilhassa ilk yarı bize çok yardımcı oldu. Maçın son bölümünde Grant ve Sloukas öne çıktı. Dinos ise… Şu ana kadar bence EuroLeague’in en iyi uzun forveti o.

Tabii ki uzunlarımız Mathias ve Balcerowski de harika oynadı. Umuyorum böyle devam edeceğiz. Ev sahibi olarak oynadığımız maçları kazanmak çok önemli.

Bugün salon yanılmıyorsam sold-out oldu. 18-19 bin taraftar vardı. Bir dahaki maç daha da fazla olacak. Onların mutlu olduğunu görmek beni de mutlu ediyor. Bugünkü galibiyette onların da payı çok büyüktü. Son çeyrek 5 sayıdan geldik, bize çok yardımcı oldular.