19 Temmuz 2024

Jordan: “Koçluk, Duygusal Açıdan Hiçbir Zaman Yapabileceğimi Düşündüğüm Bir Şey Olmadı.”

Michael Jordan oyunculuk kariyeri sonlandıktan sonra onu neden halen sahada, bir takımı yönetirken görmediğimizi açıkladı.

Neredeyse tüm basketbol severler tarafından tarihin en iyi basketbol oyuncusu olarak kabul gören Majesteleri, Slam Dergisi’ne verdiği röportajda emekli olduktan sonra neden koçluk yapmaya yönelmediğini de açıkladı.

Jordan’ın ifadeleri şu şekildeydi:

Koçluk yapabilecek kadar sabırlı değilim. Günümüzdeki oyunculara bir rekabetçi olarak baktığımda onların yeteri kadar odaklanmadığını, işlerin bizim dönemimizden çok daha farklı ilerlediğini görüyorum. Bir oyuncudan benim odaklandığım kadar odaklanmasını istemek bu yüzden adil olmazdı. Eğer takımımdaki bir oyuncu, o kadar odaklanmazsa kendimi nasıl hissedeceğimi tahmin edemiyorum. Ama bu işi yapabilmek için yeteri kadar sabırlı olduğumu düşünmüyorum. Koçluk, duygusal açıdan baktığımızda hiçbir zaman yapabileceğimi düşündüğüm bir şey olmadı. Diğer basketbolculardan çok daha farklı bir yapıya sahibim ve oyuna bakışım günümüzdeki gençlerden çok daha farklı.

Slam Dergisi & Eurohoops

Michael Jordan, oyunculuk kariyerini bitirdikten sonra 2010 yılında Charlotte Hornets‘i satın aldı. NBA kariyeri boyunca Chicago Bulls ve Washington Wizards formalarıyla 30.1 sayı, 6.2 ribaund, 5.3 asist ortalamaları yakalayan Jordan, oyunculuk kariyeri boyunca 6 şampiyonluk ve 6 Finaller MVP’si ödülü kazanmıştı. Efsane oyuncu, kariyeri boyunca tam 5 kez de normal sezon MVP’si ödülünü kazanan isim oldu.

2009 yılında Basketbol Şöhretler Müzesine katılan Jordan’ın 23 numaralı forması Miami Heat ve Chicago Bulls tarafından emekli edilmişti.