6 Haziran 2023

İDDİA: Valencia, Yıldız Guardı Jones ile Nikah Tazeliyor! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de bu sezon flaş performanslara imza atan ve halen play-off biletini zorlayan Valencia, iç transferde önemli bir hamleye imza atıyor.

Encestando’da yer alan hebere göre 29 yaşındaki oyun kurucu Chris Jones ile 3 yıllık yeni bir sözleşme konusunda el sıkışmış durumdalar, yakında resmi açıklama gelebilir.

Tecrübeli guard bu sezon Euroleague sahnesinde maç başına 23 dakika sahada kalırken 14.2 sayı, 4.6 asist ortalamalarını yakalamış durumda.

Geçtiğimiz 2 sezonda Asvel ve Maccabi formalarını terletmiş olan Jones’un yolu ülkemizden de geçmiş, 2019-20 sezonunda temsilcimiz Bursaspor’un başarısı için mücadele etmişti.

Geçen yaz Yarasalar ile 1 yıllık kontrat imzalayan Jones, yeni kontratını imzalarsa 2026 yazına kadar turuncu formayı giymeye devam edecek.

OYUNCU ANALİZİ:

Saha görüşü, soğuk kanlılığı ve oyunu zorlamak yerine takımının neye ihtiyacı olduğunu çok iyi tespit edip o noktada katkı vermesiyle özel bir oyun kurucu olduğunu Asvel’den sonra Maccabi’de de kanıtladı. Güçlü fiziği, çabukluğu ve dengeli penetreleri ile öne çıkan delici bir guard Jones. Potaya gitmeye karar verdiği zaman durdurulması zor bir silah ancak sayıya fazla odaklandığı pozisyonlarda tercih hataları da yapabiliyor. Dış şut tehditi de var elbette ama ana silahı değil. Savunmada da topa baskı ve birebir konusunda iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. Euroleague sahnesinde hücum anlamında sınıf atladığını Asvel günlerinde Okobo’nun sakat olduğu süreçte net olarak göstermişti ki Valencia’da net olarak hücumlara liderlik etmeye ilk opsiyon olmaya başladı, zaten savunmada her zaman olduğu gibi beklentileri karşılayan bir isimdi.

Valencia, Euroleague bileti için özel davetiyeye başvurmuş, yeniden yapılanma sürecine girmiş bir takımdı. Oyun kurucu rotasyonlarına baktığımızda ise ana isim olan Hermannsson’un sol dizinden ACL sakatlığı geçirmişt ve yeni sezonun ilk bölümünü kaçıracaktı. Van Rossom’un da ilerleyen yaşı ve sürekli sakatlıklarla boğuşması düşünüşülünce Valencia’nın yeni bir lidere ihtiyacı vardı. Bu amaçla transfer edilen Jones da beklentileri fazlasıyla karşıladı. Jones, artık Euroleague sahnesinde kendisini her alanda kanıtlamış bir isim. Organizasyon ve savunma becerisinin ön planda olması, gerektiğinde skor üretimi konusunda da sazı eline alabilmesi ile Valencia gibi yeniden yapılanan bir takımın temel taşı oldu ve yakaladığı istikrarlı performansla artık ligin elit oyun kurucuları arasında yer alıyor.