7 Aralık 2023

İDDİA: Olympiakos, Goss’u Geri Getirmek İstiyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Olympiakos da gelecek sezonun planlarına başlayan takımlarından birisi.

SDNA’nın haberine göre Nigel Williams-Goss ile ilgileniyorlar. Real Madrid ile kontratı bu yaz sona erecek ve yenilenme için kendisiyle görüşülmediği haberleri de geliyor. Hatırlayacağınız üzere Amerikalı oyun kurucu Euroleague’deki çaylak sezonunu (2018-19) Olympiakos forması ile geçirmişti.

1.91 metre boyunda olan 28 yaşındaki Goss, 26 maçta ortalama 16 dakika süre alırken 7.4 sayı, yüzde 38.5 üçlük, 1.3 ribaund, 1.8 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Goss öncelikle bir guard için özel fiziksel artıları olan bir isim. Uzun kolları, güçlü fiziği, çabukluğu ve sürati ile öne çıkıyor. Peki bu özellikler ona ne sağlıyor; öncelikle açık alanda çok tehlikeli bir oyuncu süratli dribblingi ile yarı sahayı en kısa sürede geçerek savunmaları hazırlıksız yakalıyor. Diğer taraftan bir oyun kurucu için güçlü bir fiziğe sahip ve dişine göre bulduğu rakiplerini sırtına alarak alçak posttan da üretebiiliyor. Tabi sürati demişken öldürücü yön değiştirmelerini ve ivmelenmelerini unutmamak lazım. Yarı sahada rakiplerini bu şekilde ekarte ederek direkt potaya gidebildiği gibi kendisine şut alanı da yaratabiliyor. Hücum pörtföyünde bir çok silahı var. Üçlükler, floaterlar, direkt potaya gidişler, dribbling üstü orta mesafe şutlar, ikili oyunlarda uzunların elinden aldığı toplarda, hand-off’lar sonrası potaya gidişler… Özetle hücumda komple bir silah olduğunu söylemek lazım, komple bir skorer. Elbette sadece skoru düşünen bir guard değil. Fiziksel artıları ile beraber saha görüşü de kuvvetli olan, oyunu iyi okuyan bir guard. Ayrıca istatistiklerine dikkatlice baktığınızda asist ve şut kullanma sayılarının dengeli olduğunu, hatta genelde önceliğinin takım oyunu, servisler olduğunu görebilirsiniz. Pozisyonlarda karar verme becerisi çok iyi, tercihlerde genelde hata yapmayan, minimum top kaybıyla oynayan bir oyun kurucu. Modern basketbolun en önemli faktörlerinden olan ikili oyunlarda da bu sayede her opisyonu düşünebilen ve mevcut yetenekleri ile de karar verip uygulayabilen bir guard.

Hücumdaki bu kadar artısına karşın savunmada zaafları olmasını beklersiniz ama Goss oyunun bu alanında da iyi ve faydalı bir isim. Yine fiziksel artıları sayesinde hem rakiplerin şutlarını bozabiliyor hem de kapladığı alan ile onların pozisyon almasını zorlaştırıyor. Çabuk ayakları, perdelere kolay takılmaması ve savunmaya oturup ayaklarını yere sağlam basmasıyla geçilmesi kolay olmayan bir isim. Ayrıca topa baskı ve top çalma konusnuda da iyi bir oyuncu olduğunu unutmayalım.

Peki bu kadar fazla artısını saydığımız bir oyuncu Real gibi bu sezon guard rotasyonunda sorun yaşayan takımda neden bu kadar düşük istatistiklerle oynadı? İlk nedeni sakatlıklar nedeniyle ritmini bir türlü bulamaması… Evet görünürse kaçırdığı maç sayısı normal sezonda 8 tane ama sıklıkla yaşadığı sakatlıkların dönüşünde de en az 1-2 maç toparlanamadığını gördük. Olympiakos’da Walkup ve Sloukas gibi 2 etkili guard var, onlara zaman zaman combo guard olarak eşlik etmesi beklenecekken tabiki direksiyona geçtiği bir çok maç da göreceğiz. Savunmada da koç Bartzokas’ın istediklerini verebilecek bir isim olması, Walkup’ın oyunun bu tarafında omuzlarına binen yükü de hafifletecektir kuşkusuz. Eğer sağlıklı kalabilir ve istikrarını koruyabilirse bir çok oyuncu gibi o da Olympiakos’da gerçek potansiyeline ulaşabilir. Real’de de sezonun sonunu iyi oynadığını, devamlılığı yakaladığında ne kadar faydalı olduğunu göstermişti tekrar.