19 Temmuz 2024

İDDİA: Olympiakos, Brazdeikis Transferini Bitirdi! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Olympiakos, McKissic sezonun ilk kısmını kaçıracağı için kanat rotasyonuna takviye yapmak istiyor.

Eurohops ve Basketnews gibi kaynakların doğruladığı üzere Zalgiris Kaunas ile 1 yıllık kontratı bulunmasına rağmen Ignas Brazdeikis transferini bitirdiler, resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor. Yunan ekibinin, Zalgiris’e çıkış bedeli olarak 500 bin Euro, oyuncuya ise 2+1 yıllık kontrat için toplamda 3 milyon Euro ödeyeceği söyleniyor.

2.01 metre boyunda olan 24 yaşındaki kanat oyuncusu, geçen sezon Litvanya ekibinin play-off bileti almasında önemli bir rol oynamış, Euroleague’deki çaylak sezonunda 11.6 sayı, 2.9 ribaund, 1.3 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Solak oyuncu hem 2 numara hem de 3 numarada görev alabiliyor. 2 numarada rakiplerine göre fiziksel artıları varken, 3 numarada da çabukluk avantajına sahip. Dolayısıyla koç Bartzokas’ın kanat rotasyonunda elini güçlendirecek bir isim olacağı aşikar.

Öncelikle artılarına bir göz atalım… Bir kanat oyuncusu olarak dribbling üstünden kendi skorunu bulabilmesi çok değerli. Evet çok çabuk ya da patlayıcı bir oyuncu değil ama adımlamalarını çok iyi kulanan ve güçlü fiziği ile temas aldığı anlarda bile pozisyonları dengeli şekilde bitirebilen bir skorer. Çokça temas aldığı gibi çizgiye giderek de rakiplerini buradan cezalandırmayı bilen bir isim. Bununla beraber sahanın her yerinden ceza şutu bulunan bir forvet. Ayrıca sadece toplu değil topsuz pozisyonlarda da potaya yaptığı katlarda, hareketli iken aldığı pasları asiste dönüştürebiliyor. Koşmayı seven, motoru yüksek ve tam sahada da aktif olan bir isim. Fizksel artıları, zamanlaması ve iyi pozisyon alması sayesinde ribaundlarda katkısı yüksek. Hem savunmada hem de hücumda oyunu hisseden, okuyan, zeki bir oyuncu.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Potaya gitmeyi seviyor ama elit ve patlayıcı bir ilk adımı olmadığı için rakibe temas etmeden bunu yapamıyor. Ayrıca top tekniği de ortalama seviyed,e fundementalını geliştirip rakip ile arasına mesafe bıracak pozisyonları yaratması gerekiyor. Evet dış şut tehditi var ama istikrarlı değil, bu nedenle de şutları kullanma konusunda özgüveni zayıf. Hücumda tek yönlü bir isim, pas becerileri sınırlı. Savunma tarafında ise 3 numarada atletik ve çabuk isimlere karşı zorlanabiliyor. Boyuna göre kanat genişliği kısa ve bloklar ya da pas araları konusunda katkı verebilen bir isim değil.

Brazdeikis, yüksek basketbol IQ’su, kendi şutunu yaratabilmesi ve farklı şekilde skor üretebilmesi ile Euroleague sahnesinde daha çaylak sezonunda kendisine bir yer edindi bile. Evet savunmada çabuklık ve atletizm anlamında zaafları var ama bunu zekası ile kapatmayı başarıyor çoğu zaman. Ondan McKissic’in savunma görevlerini üstlenmesini beklemek haksızlık olur ama işin hücum tarafında Sloukas ve Vezenkov’un ayrıldığı bir ortamda Olympiakos’a hücumda getireceği çeşitliliğin de çok değerli olacağını belirtmemiz gerekli.