26 Şubat 2024

İDDİA: Milano, Guard Rotasyonuna Mannion’u Eklemek İstiyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Olimpia Milano, sıkıntı yaşadığı guard rotasyonuna takviye yapmak istiyor.

İtalya’dan çeşitli kaynakların yer verdiği haberlere göre İtalya Lega Basket Serie A şampiyonu, sezona Baskonia’da başlayan milli guard Nico Mannion ile ilgileniyor.

1.90 metre boyunda olan 22 yaşındaki genç oyun kurucu, Liga Endesa’da 8 maçta ortalama 12.1 dakika süre alırken 2.4 sayı, 2.4 asist ve Euroleague’de ise 6 maçta oratelama 16.3 dakika sahada kalırken 7.5 sayı, 1.3 ribaund, 2.5 asist ile katkı verebilmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Mannion, henüz 22 yaşında olmasına rağmen milli takım formasıyla çok olgun ve faydalı performanslara imza atmıştı. Ancak Son 2 yılda Bologna ile ve bu sezon da şuana kadar Baskonia ile beklentileri karşılayamadı, tabi bunda geçirdiği hastalık ve sakatlıklarında etkisi büyüktü. Gelin onun özelliklerine biraz daha yakından bakalım.

Öncelikle genç oyun kurucunun artılarına bir göz atalım… Dribbling üzerinden kendi skorunu yaratabilen, bir çok silahı bulunan bir guard. Çok süratli bir oyuncu, bu nedenle rakiplerini kolaylıkla ekarte ederek potaya gidebildiği, orta mesafe ya da dış şut tehditini de kullanabiliyor. Zeki bir oyuncu, rakibini ve takım savunmasını iyi okuyarak genelde doğru seçeneklere yöneliyor, bu nedenle de yüksek verimli. Dış şutlarını geliştirmeye devam etti ki ritmini bulduğu maçlarda etkiliydi. Saha görüşü çok iyi, oyunu hisseden, birden fazla hamleyi düşünebilen, pasör özellikleri kuvvetli, özetle saf bir oyun kurucu. İşin savunma tarafında da ne kadar agresif, çalışkan, “yapışkan” bir isim olduğunu tekrar göstermiş oldu.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Evet dış şutlarında ilerleme kaydetti ama hem ceza atışlarında hem de dribbling üstü üçlüklerde henüz tam olarak istikrarı yakalayabilmiş değil. İlk adımı patlayıcı değil ve bu nedenle de direkt çabukluğu ile rakipleri geçmeye çalışıyor, Euroleague’de de bu alanda devamlılık sorunu yaşadı. Halen fiziksel olarak gelişimini tamamlayamadı, temas aldığı pozisyonlarda, trafik içinde zorlanabiliyor atışları bitirmekte. Ayrıca tecrübesizliğinin de etkisiyle maçlarda konsantrasyon problemleri yaşayabiliyor halen, süreklilik konusunda aşama kaydetmesi lazım.

Sağlıklı olduğu anlarda gördük ki Avrupa’da sürati, zekası ve üst düzey oyun kurucu becerileri ile bir yıldız kumaşına sahip. Şutlarında biraz daha istikrarı sağlayıp, fiziğini de biraz daha kalınlaştırabilirse çok önemli bir oyun kurucuya evrilebilir. İtalya formasıyla onun agresif ve ıssıran oyununu, kaliteli paslarını izlemek keyifliydi gerçekten. Burada Milano’da, Bologna ve Baskonia’nın aksine daha fazla süre bulabileceği bir rotasyon olacak. Çünkü takımda saf bir oyun kurucu yok, Lo daha çok skorer kimliği ile öne çıkan bir isim. Koç Messina’nın sistemindeki hücum organizasyonları ve topa baskı gibi konulardaki eksikliği giderebileceğini düşünüyorum.