29 Mart 2023

İDDİA: Efes, Dorsey ile Ciddi Şekilde İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague temsilcilerimizden Anadolu Efes, Sırp yıldızı Micic’in sakatlığı sonrası guard rotasyonuna takviye yapmak istiyor.

Yunanistan kaynaklı Sportal.gr’ye göre Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi Anadolu Efes, geçtiğimiz günlerde G-League ekiplerinden Texas Legends tarafından serbest bırakılan Tyler Dorsey ile ciddi şekilde ilgileniyor. Euroleague’de transfer dönemi 1 Mart TSİ 20:00’de sona erecek. Diğer taraftan Yunan skorer ile diğer temsilcimiz Fenerbahçe Beko da ilgileniyor.

27 yaşında olan 1.93 metre boyundaki skorer guard G-League’de 12 maçta 18.9 sayı, 4.6 ribaund, 2.7 asist ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Dorsey komple bir skorer ve bunu Euroleague seviyesinde de kanıtlamış bir isim. Çabukluğu, atletik özellikleri ve patlayıcılığı sayesinde potaya yaptığı ataklarda çok etkili olduğu gibi aynı zamanda saf bir şutör, doğuştan bir yeteneği var ve neredeyse sahanın her yerinden şut atabiliyor diyebiliriz. Bununla beraber el yakan topları kullanmayı, taşın altına elini sokmayı da seven bir skorer, bu pozisyonlarda da yüksek yüzdeli oynuyor. yarı sahadaki bu artıların yanında açık alandaki etkinliği ise bir kademe daha yukarıda, yüksek motorlu, koşmayı seven ve tam sahada hem bitirici hem de organizatör olarak başarılı olan bir guard. Yarı sahadaki oyun kurucu özelliklerini de geliştirdi koç Sfairopoulos liderliğindeki Olympiakos sezonunda ve sonrasında da koç Itoudis ile milli takımda.

Önemli artıları bulunan ve özellikle hücumda değerli bir silah olan Yunan guardın, geliştirmesi gereken bir çok yön de var halen. Öncelikle hücumda şutuna fazla güveniyor ve gereksiz zorlamalar yapabiliyor yay gerisinde, hem isabet oranını hem de verimliliği düşürüyor bu nedenle. Ayrıca skor bulmayı önceliğine alan bir guard, bu da tercih hataları yapmasına, penetreler sonrası ekstra pasları kullanmasına engel oluyor ki bu nedenle kapalı savunmaların üstüne giderek basit top kayıpları yapabiliyor. Savunma tarafında kendisini biraz daha geliştirdi ama halen vasatın üstüne çıkamadı. Top çalma konusunda başarılı bir isim değil ve savunmada her an konsantrasyonunu kaybetmeye hazır, oyunun bu alanında pek istekli bir isim değil açıkçası.

Elbette Efes’in Micic’den sonra 1 numarada eksiklik çekeceği bir gerçek. Takımda Larkin ile beraber 2 oyun kurucudan biri konumundaydı. Bu nedenle Dorsey hamlesi biraz tartışmalı bir hamle olabilir. Evet bireysel yetenekleri üst seviyede olan özellikle Eurobasket’de Yunanistan milli takımı ile ne kadar elit bir skorer olduğunu kanıtlamış bir isim ama normal şartlarda onu Micic’in yanında kullanmak en doğru kimyayı getirirdi. Şimdi bu transfer gerçekleşirse Larkin veya Beaubois ile top paylaşımı ve pas trafiği konusunda ne kadar verimli ve uyumlu olacaklarını kestirmek güç… Diğer taraftan Micic’in sezonu kapatmasının bile olasılıklar dahilinde olduğu şu dönemde eğer halen hedefi F4 ise Efes’in kadrosunu bir yıldız guardla güçlendirmesi şart ve sezonun bu dönemindeki sınırlı oyuncu havuzunda Dorsey en uygun isimlerden biri konumunda!