24 Nisan 2024

İDDİA: Bodrum, Alibegovic’in Yerini Norris ile Doldurdu (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Çağdaş Bodrum Spor, İtalya 2. Ligi ekiplerinden Trapani’ye transfer olan Alibegovic’in yerini doldurdu.

Basketfaul’de yer alan habere göre Muğla temsilcisi kadrosuna UC Santa Barbara çıkışlı Miles Norris‘i kattı. Haberin devamında haftaiçi bir de kısa yabancı transferi yapılacağı belirtilmiş.

2000 doğumlu olan 2.01 metre boyundaki Amerikalı 4 numara sezonu G-League ekiplerinden College Park Skyhawks’da geçiriyordu. Burada çıktığı 29 maçta ortalama 30.5 dakika süre bulurken 12.7 sayı, 5.6 ribaund, 1.4 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Miles Norris NCAA kariyerinde üst düzey bir şutördü ve özellikle yakala-at pozisyonlarındaki verimliliğinin çok iyi olduğunu biliyoruz.

Norris’in en önemli silahı şutları olarak görünse de bu alanda da geliştirmesi gereken bir çok nokta var. Öncelikle durarak attığı şutlarda, ceza atışlarında etkili ama topsuz hareket eksikliği dikkat çekiyor, takımlar ikili sıkıştırmalara gidip rotasyonlara hata yaparak onu boş bırakmadığı sürece bu şutları bulma ihtimali de düşüyor haliyle. Attığı şutların çoğu sol forvette geldi, hayalet perdeler ve pick&pop pozisyonları da diğer opsiyonları. Bunlar Avrupa basketbolundaki çaylak döneminde en güvendiği silahlar olacak. Eğer cephaneliğine hareketli bir şutör olmayı ekleyebilirse, bu onu şu anda olduğundan daha büyük bir tehdit haline getirecektir. Çünkü Avrupa’da tutunmak istiyorsa bir ceza şutöründen fazlası olması gerekecek.

Şutları dışında, Norris top elindeyken bir yaratıcı olarak sınırlı ve adamını devre dışı bırakarak pozisyon yaratabilmek için yeni silahlar geliştirmesi gerekecek. Defansif olarak Norris yumuşak kalabiliyor ve her zaman doğru duruşu sergileyemiyor. Doğru ve hızlı bir şekilde reaksiyon veren, güçlü bir topsuz savunma oyuncusu olmayı başarabilirse, iyi bir takım savunmacısı olarak lanse edilebilir. Sırtı dönük oyunlar ve pas becerisi de diğer geliştirmesi gereken alanlar olarak öne çıkıyor.

Genel olarak, çember altında iyi bir bitiricilik yeteneğine ve üst düzey şuta sahip olan Miles Norris, G-League’e giderek oyununu geliştirerek bazı pürüzleri gidermek istedi ancak bu gelişim NBA takımları için yeterli görülmedi, o da şansını Avrupa’da denemeye karar verdi. Dış şutlar burada da en önemli silahı olacak kuşkusuz, diğer yandan ribaundlar konusunda da önemli katkılar verebileceğini gösterdi ki ligimizde atletizm anlamında üstünlüğünü daha fazla sergileyebilir. Diğer yandan iyi bir takım oyuncusu, kaliteli bir karaktere sahip. Koç Çakı’nın yönetiminde kendisini hızlıca geliştirebilir, yüksek bir potansiyeli olduğunu belirtelim.