26 Şubat 2024

İDDİA: Beşiktaş, Guard Rotasyonuna Allman’ı Ekliyor (Analiz)

Ülkemizi BKT EuroCup‘da temsil eden Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Beşiktaş Emlakjet, guard rotasyonuna önemli bir ekleme yapıyor.

Yeni menajeri Raznatovic’in açıkladığı üzere sezona Darüşşafaka Lassa’da başlayan Kyle Allman ile sezon sonuna kadar bir kontrat imzalıyorlar. Kontratta gelecek sezon için de bir opsiyon bulunuyor.

1.93 metre boyunda olan 26 yaşındaki Allman, lig maçında Daçka’nın Beşiktaş’ı 64-61 yendeiği maçta son saniye üçlüğünü bulan isimdi. Şuana BSL’de 14.0 sayı, 4.0 ribaund, 3.8 asist ve BCL’de ise 12.4 sayı, 3.5 ribuand, 5.1 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Allman, deliciliği ve pasör özellikleri ile öne çıkan bir oyun kurucu. Öncelikle modern basketbolun artık değişmez bir parçası olan ikili oyunları iyi organize etmesi ile artılarını saymaya başlayabiliriz. Saha görüşü ve pasör özellikleri çok iyi seviyede. Ayrıca penetre pas oyunlarında da hem ceza şutörlerini hem de kateden uzunları servisleyebilen bir guard. Penetreler demişken, çabuk ve patlayıcı bir ilk adımı var ve atletik özellikleri ile beraber çok iyi bir delici. Potaya kadar giderek temas aldığı pozisyonlarda bile dengesini kaybetmeden, her iki eliyle de pozisyonları bitirebiliyor. İkili oyunlarda sadece pasör özellikleri ile değil, skorer kimliği ile de katkı verebiliyor, yani ikili oyunlarda üçlü tehdite sahip; pas, penetre ve şut. Sadece ikili oyunlarda değil, birebirlerde de dribbling üstü şutlarıyla etkili bir silah. Ayrıca bunlara ek olarak el yakan topları kullanmayı seven, bunları da yüksek yüzde ile kullanan, kritik anlarda sahneye çıkan bir lider. Son olarak 1 numaralı pozisyon için iyi bir ribaundçu olduğunu da belirtelim.

Gelişime açık olan en önemli noktası ise genel anlamda savunması. Aslında iyi bir savunmacı olabilecek tüm özelliklere sahip ama oyunun bu tarafındaki konsantrasyon seviyesini ve mental fokusunu arttırması şart. Özellikle topsuz adam savunmasında bu konsantrasyon problemi daha fazla. Fiziksel olarak da zaman zaman sorun yaşıyor, perdelerin etrafından geçmekte zorlanıyor, kolay takılıyor daha doğrusu. Hücum tarafında ise şutlar biraz canını sıkıyor diyebiiriz. Geride bıraktığımız sezonun ilk bölümünde yay gerisinden BSL’de yüzde 22.6 ve BCL’de ise yüzde 31.6 ile oynamıştı.

Koç Alimpijevic, EuroCup ve BSL fikstürünün daha da sertleşeceğini biliyor, bunu geçtiğimiz sezonlarda Bursaspor’da gayet iyi tecrübe etmişti. Bu nedenle de kadroyu, özellikle guard rotasyonunu genişletmeleri gerekiyordu çünkü Needham hem sakatlık sorunu yaşamaya açık hem de maçlar içerisinde erken faul problemi yaşayabilen bir isim. Ayrıca iki numarada da bir çok maçta yük Mathews’un omuzlarına biniyordu genelde. Allman, etkili bir combo guard. Dolayısıyla hem takımın 1 numarada aradığı derinliği getirecektir hem de skorer kimliği ile Mathews’un yükünü alacaktır. Sezon içerisinde yapılabilecek doğru hamlelerden biri.