17 Haziran 2024

İDDİA: Anadolu Efes, Poirier Transferini Bitirdi (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerimizden Anadolu Efes, iç transferde önemli hamlelere imza attıktan sonra rotasyını dış transfere çevirdi.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin son şampiyonu olan, Fenerbahçe ile final serisinde karşılaşacak olan Anadolu Efes, basketfaul ve telesport’un haberine göre Vincent Poirier ile 2 yıllık kontrat konusunda anlaştı.

Real Madrid ile Endesa final serisindeki rakibini bekleyen Fransız uzun, bu kontratta yıllık 1 milyon Euro kazanacak.

2.13 metre boyunda olan 1993 doğumlu tecrübeli uzun, bu sezon Euroleague’de 37 maçta ortalama 18 dakika süre alırken 9.0 sayı, yüzde 67.5 ikilik, 5.3 ribaund, 1.5 blok istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Pleiss ile yollarını ayıracak olan temsilcimiz kadrosuna geleneksel bir uzun eklemek istiyordu ve Poirier özellikle bu sezon Tavares’in sakatlıklardan dolayı sergilediği inişli çıkışlı performansları unutturdu. Kenardan geldiğinde de ilk beş başladığında da ne zaman görev verilirse istikrarlı şekilde katkı verdi.

Poirier, güçlü bir fiziğe ve iyi bir atletizme sahip. Fiziği ve hareket kabiliyetinin birleşimi, oyuna hem hücumda hem de savunmada önemli derecede etki etmesine olanak sağlıyor. Kendisini pota altında iyi konumlandırmayı biliyor ve sahanın her iki tarafında da fiziği ve zamanlaması sayesinde ribaundlarda rakiplerine üstünlük kuruyor. Özellikkle hücum ribaundlarını toplama becerisi takımına ikinci şans sayıları kazandırıyor. Yetenekli bir çember koruyucu ve alçak post savunmacısı. Boyu ve şut engelleme yeteneği rakiplerin boyalı alanda skor üretmesini zorlaştırıyor. Şutları değiştiriyor, turnikeleri bozuyor ve potaya hücum eden oyuncular için caydırıcı oluyor. Poirier ikili oyunlarda perde kurmada ve sonrasında potaya devrilmede çok başarılı. Boyu ve hareket kabiliyeti, guardlar için alan yaratmasına ve çember etrafındaki pozisyonları net olarak bitirmesine olanak tanıyor. Alley-oop’ları bitirebilme kabiliyeti ve tamamlayıcı smaçları onu boyalı alanda değerli bir skor opsiyonu haline getiriyor. He aldığı sürede sahaya yüksek seviyede enerji ve yoğunluk getiriyor. Ortadaki toplar için savaşıyor, her ribaund için rakipleriyle çarpışmaya girmekten kaçınmıyor ve kenardan geldiğinde takımını ateşlemeyi biliyor. Onun bu savaşçı kimliği takım arkadaşlarına enerji veriyor ve oyunun momentumunu değiştirmekte yardımcı oluyor.

Poirier’in performansı özellikle boyalı alan dışında biraz sınırlı. Çember etrafında ve ikili oyunlarda etkili olsa da istikrarlı bir post-up oyunu ve orta mesafenin ötesinde bir şut menzili yok. Daha farklı skor üretme yöntemleri geliştirmesi ve şut menzilini genişletmesi onu daha önemli bir hücum tehdidi haline getirebilir. Serbest atış çizgisinde tutarsızlık gösteriyor. Pota çevresinde sık sık faul alan bir uzun olarak serbest atış yüzdesini artırması onu daha güvenilir bir skor opsiyonu haline getirecek ve rakiplerin kasıtlı faul stratejileri uygulamasını engelleyecektir. Poirier yetenekli bir savunmacı olsa da bazen savunma disiplini konusunda, özellikle de faullerden kaçınma konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Savunmada pozisyon alma ve karar verme becerilerini geliştirmesi, faul problemine girmeden sahada daha uzun süre kalmasına yardımcı olabilir. Hareket kabiliyeti ve çevikliği boyalı alanda önemli özellikler ancak adam değişme ağırlıklı savunma düzenlerinde daha hızlı perimetre oyuncularının karşısında kalmakta zorlanabilir. Yanal çabukluğunu ve defansif ayak hareketlerini geliştirmesi onu perimetre odaklı rakiplere karşı daha etkili bir savunmacı haline getirebilir.

Elbette Pleiss’dan çok farklı özelliklere sahip. Onun gibi oyunu genişletebilecek bir dış şut tehditi yok ama çok daha sert, savaşçı ve ribaundçu bir uzun. Ayrıca çember altında kapladığı alan sayesinde rakiplere zor anlar yaşatabiliyor. Bu hamleyle beraber Efes’in işi tamamladığını söyleyebiliriz. Tabi eğer Oturu ya da Jones’dan birisi takımdan ayrılırsa o zaman bir transfer daha görebiliriz.