3 Ekim 2022

Giannis Antetokounmpo: “Yaşlı Bir Ruhum Ama Hala Açım”

An itibariyle Yunanistan Milli Takımı ile FIBA Dünya Kupası Elemeleri ve Euro Basket 2022 hazırlıklarını sürdüren Giannis Antetokounmpo, NBA’de onuncu sezonunu geçirmeye hazırlanıyor.

2020-21 sezonunda Milwaukee Bucks ile NBA şampiyonluğuna ulaşan Yunan yıldız, NBC Sports’a NBa kariyeri hakkında özel bir röportaj verdi.

Bucks tarafından 2012 NBA draftinde henüz 18 yaşındayken 15. sıradan seçilen Antetokounmpo NBA’de geçirdiği 10 sezonda sayısız başarı elde etti. Lige girdiğinde tıfıl bir delikanlıyken şimdilerde boyalı alanda rakiplere korku salan bir canavara dönüşen Yunan yıldızın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Ben yaşlı bir ruhum. Ama hala çok fazla enerjim var. Daha fazlasını başarmak için çok açım. Oraya gitmek ve ekibimi mümkün olan en iyi şekilde tanımanıza yardımcı olmak istiyorum. Birçok insan benim kazanan olduğumu biliyor. Kazanmayı seviyorum. Oraya gitmeyi ve her şeyi sahada bırakmayı seviyorum. Kesinlikle insanların ligde 10 yıldır olmadığımı ve beni genç bir adam olarak gördükleri konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Günün sonunda oraya gidip mümkün olan en iyi işi yapıp maçları kazanmaya çalışacağım.”

“Kendime Yatırım Yapıyorum”

Lige ilk adım attığında çok ham bir oyuncu olan Giannis Antetokounmpo, NBA’de geçirdiği 10 sezonda hem fiziksel hem de oyun bilgisi anlamında büyük aşama kaydetti. Yunan yıldız konuya ilişkin olarak verdiği röportajda şöyle konuştu:

“Kesinlikle farklı hissediyorum. 18 yaşımdayken çiz burger yiyor, gazlı içecekler içiyordum ama yaşlandıkça, uzun ve sağlıklı bir yaşam istediğinizi fark ediyorsunuz. Ve kesinlikle vücuduma elimden geldiğince özen gösteriyorum. Kendime yatırım yapıyorum. Yapabileceğiniz en iyi şey kendinize yatırım yapmaktır.”

“Herkesin Sağlık Hizmetine Erişimi Olmalı”

NBA’de kendini kanıtladıktan ve bir dünya yıldızına dönüştükten sonra Antetokounmpo kazandığı milyonlarla farklı sektörlere yatırımlar yaptı. Bunların başında İsrailli bir teletıp kuruluşu olan Antidone Health ile yaptığı anlaşma yer alıyor. Yunan yıldız konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Yunanistan’da büyümek. Doktorlara erişimimiz yoktu, bilirsiniz, babamın hastaneye gitmeye korktuğu birçok durum vardı. Doktorun ziyaretinden çok korkmuştu. Doktorlarla konuşmaya, hastane ziyaretine gitmeye korkuyordu. Nereden geldiğin, koşulların ne olduğu, nerede yaşadığının doktora ulaşabilmek için bir sorun teşkil etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ne olursa olsun; doktora erişim hakkına sahip olmalısın. Bunun bir insan hakkı olduğuna inanıyorum.”

Basketbol efsanelerinde Kobe Bryant hakkında da açıklamalarda bulunan Giannis Antetokounmpo; merhum yıldız üzerine şunları dile getirdi:

“Gerçekten ben, bilirsiniz sohbetimizi bir nevi paylaşan insanlardan değilim. Ama evet, bana sahadaki tavrından ve basketbola bakış açısından biraz bahsetti. Bilirsin, sadece çocuk olmak. Her zaman meraklı ol. Her zaman soru sorun,” demişti. O, her zaman gelişmeye çalışıyordu ve bunu 38 yaşına kadar yaptı ve basketboldan sonra bile her zaman gelişmeye çalışıyordu.”