12 Ağustos 2022

Galatasaray GM’i Zeytingöz’den Önemli Açıklamalar…

beIN SPORTS’un konuğu Galatasaray NEF Genel Mejaneri Turgay Zeytingöz oldu.

Didem Gürser’in sorularını yanıtlayan Zeytingöz, sarı kırmızılı takımın Avrupa’da istenilen başarıya ulaşamadığını söyledi.

FIBA Şampiyonlar Ligi‘yle üç yıllık kontratlarının olduğunu dile getiren Zeytingöz, hedeflerinin Şampiyonlar Ligi’ni kazanamk olduğunu ifade etti.

Ekrem Memnun’un ayrılık süreciyle ilgili olarak Turgay Zeytingöz şunları söyledi:

Biz buraya geldiğimizde Ekrem Memnun’un sözleşmesi mevcuttu ve takımın başındaydı. Biz de hiç tereddüt etmeden Ekrem Memnun ile çalışmayı düşündük, bu yönde görüş bildirdik ve sezona başladık. Aslında hem ligde hem de Avrupa’da iyi de başladık ama sonrasında biraz beklentiler arttı, biz hedeflerimizi revize ettik, daha iyi olabileceğini gördük, inandık. Sonrasında da Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Final Four hedefledik ki olabilirdi de. Şu anda Final Four’da bizim grubumuzdan iki tane takım var. Bizim Almanya’da uzatmada kaybettiğimiz MHP Riesen Ludwigsburg ve burada yendiğimiz Hapoel Holon Final Four’da. Dolayısıyla olabilirdi, bu gerçekci bir hedefti ama maalesef bunu başaramadık. Sezon içinde ciddi bir COVID sıkıntısı yaşadık. 9 tane oyuncumuzun COVID’e yakalanması, böyle bir süreç geçirmemiz bizi gerçekten çok hırpaladı o dönemde ve neticesinde hiç istemesek de bazen böyle değişiklikler profesyonel hayatta olabiliyor. Sonuçta böyle bir koç değişikliğine gidildi. Ekrem Memnun hem Türk Basketbolu’nda hem de Galatasaray‘da çok önemli bir insandır. Herkesin ağabeyidir ama maalesef böyle bir değişiklik yapmak zorunlu hale geldi ve böyle bir değişikliğe karar verildi.

beIN Sports
Resim

Andreas Pistiolis tercihiyle ilgili de konuşan Zeytingöz, şu ifadeleri kullandı:

Andreas Pistiolis ile biz 2013-14’te Banvit’te çalıştık. Basketbol dışında da çok iyi bir ilişki kurduğumuzu düşünüyorum. O dönemden beri de hiç ilişkimizi koparmadık, sürekli görüştük, fikir aldık. Ben onun basketbol bilgisine ve günün birinde çok iyi bir başantrenör olacağına her zaman inanıyordum. Son 2-3 seneki konuşmalarımızda da hep başantrenörlük isteğinden, arzusundan bahsediyordu ama dediğim gibi bizim bir antrenörümüz vardı ve hiç gündeme gelmemişti. Daha sonrasında Rusya’daki tatsız durum meydana geldi ve bizim bir koç değişikliğine gitme durumumuz olunca hepsi denk geldi. Andreas ile konuşmamız çok kısa sürdü. Andreas gerçekten çok önemli bir antrenör. Hem burada tanıdığı insanlarla birlikte olması hem de iyi bir takıma koç olması gibi bir avantajı vardı onun da. Ben başarılı olabileceğine inanıyordum. Sonuçta bunu yöneticilerimize de aktardığımda onlar da bunu olumlu karşıladılar ve bir gün içinde anlaşma zemini bulduk. Itoudis ile de iyi ilişkilerimiz var. Ona da teşekkür etmem lazım çünkü o da bu işe bir gün içinde CSKA yönetimiyle birlikte onay verdi. Şimdi görüyorum ki iyi oldu. Hem ivme anlamında hem oyuncuların reaksiyonu anlamında iyi oldu hem de şu anda Andreas ile taraftar da bütünleşmiş durumda. Bu da bizi takım olarak yukarıya çekti. İnşallah çok daha iyi olur. Bu seneyi en iyi yerde bitirip gelecek sezonun planlamasını yapmaya başlarız çümkü Andreas Pistiolis ile kontratımız da 1.5 senelik. Biz ona inandığımız için 1.5 senelik anlaştık. İnşallah bu seneyi en iyi şekilde bitirip önümüzdeki sene daha yüksek hedeflere ulaşmaya çalışacağız.

beIN Sports
Isaiah Canaan: "Galatasaray Olarak Playoffları İple Çekiyoruz" - Eurohoops

Isaiah Canaan transferiyle ilgili ise Turgay Zeytingöz şu ifadeleri kullandı:

Transfer yapma fikrimiz çok net değildi ama Canaan ismi biraz bizi heyecanlandırdı. Sonuçta Isaiah Canaan çok potansiyelli bir isim ve belki de normal zamanlarda bu bütçelerle alamayacağınız bir oyuncu. Orada ama son kararı Andreas Pistiolis verdi. Biz sonuçta Pistiolis’e Canaan’dan bahsettik ve hatta koç, Canaan ile uzun bir telefon görüşmesi yaptı. Onlar da aralarında anlaştılar ve bu transfer gerçekleşti. Pistiolis en son bize Dee Bost-Melo Trimble-Canaan gibi üç tane topu elinde seven oyuncuyu aynı anda oynatabileceğini, rotasyona sokup da katkı alabileceğinden bahsetti ve şu ana kadar da böyle oldu. Sonuçta çok da iyi karakterler. Dee Bost ve Melo Trimble zaten kulübü de çok sahiplenen oyunculardı. Canaan da çok iyi bir karakter, çok önemli bir insan. Güzel bir takım kimyası oluştu ve bu da sonuçlara yansıdı.

beIN Sports

Melo Trimble ve Dee Bost’un kulübe aidiyetlerine değinen Zeytingöz şunları dedi:

Sezon başı planlamasını Ekrem Memnun ile beraber yaptık. Hem Melo Trimble hem Kerry Blackshear, Ekrem Memnun’un çok istediği oyunculardı. Dee Bost’u da çok uzun zamandır tanıyoruz. Kariyerinin ilk senesinde Trabzonspor’da da oynamıştı. Ben Banvit’teyken de biz Dee Bost ile neredeyse anlaşıyorduk ama son anda bir aksilik olmuş ve Dee Bost ile anlaşamayıp Jordan Theodore ile anlaşmıştık o sene. Dee Bost hepimizi bildiği, Avrupa’daki önemli oyun kuruculardan biriydi. Dee Bost geçen sene takımıyla EuroCup kazandı. Bir oyuncunun oyunculuğu kadar takımına ne kazandırdığına da her zaman önem veriyoruz. Dee Bost o yüzden doğru zamanda Galatasaray Nef’in oyuncusu oldu. Ben burada kalması yönünde de kendisinin istediğini, karşılıklı beklenti ve istek olduğunu görüyorum. Önümüzdeki seneyle ilgili karar vermiş değiliz ama böyle bir şey de olabilir.

Keza Melo Trimble de çok potansiyelli bir oyuncu. EuroLeague’den çok ciddi ilgilerin olduğunu biliyorum. Melo de burayı seviyor. Dee Bost ve Melo Trimble’da kulüp için önemli aidiyet oluştuğunu düşünüyorum. Bu sene benden daha fazla futbol takımının maçına gitmiş olabilirler. İkisiyle de devam etme şansımız olabilir diye düşünüyorum.

beIN Sports
Melo Trimble ve Dee Bost Yıldızlaştı; Galatasaray, Aliağa Petkimspor  Karşısında Farklı Kazandı - Eurohoops

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni gelecek sezon kazanmayı hedeflediklerini söyleyen Zeytingöz şu açıklamaları yaptı:

Biz bu sene Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı çok arzuluyorduk. En azından Final Four’da olmak istiyorduk ama kısmet olmadı. Basketbol Şampiyonlar Ligi ile Galatasaray’ın 3 yıllık bir kontratı var. Geçen yıl bizden önceki dönemde yapılmış bir kontrat. Önümüzdeki yıl da 3. yılı olacak. Biz bu sene ligi ilk 6’da bitirerek gelecek yıl da orada olmaya hak kazanacaktık ki bunu başardık. Önümüzdeki sezon Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki hedefimiz en başından itibaren orada Final Four’da yer almak ve inşallah oradaki kupayı da ilk kez Türkiye’ye getirmek olacak. Sonrasında da daha farklı hedeflerimiz, düşüncelerimiz var. Galatasaray’ın olduğu her organizasyonda en üstte yer alması gerektiğinin bilincindeyiz. EuroLeague ile alakalı da çok fazla spekülasyon oldu. Hem sponsorumuz hem kulüp bence Galatasaray en üst ligde yer almayı hak ediyor. Ama dediğim gibi önümüzdeki sene Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde yer alacağız, orada en yukarıyı hedefleyeceğiz. Sonrasında da bakacağız. Biz giderek büyüyen bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz.

beIN Sports