18 Temmuz 2024

Furkan Korkmaz: “İlerleyen Dönemde Bir Şutörden Daha Fazlası Olmak İstiyorum”

Ülkemizi NBA takımlarından Philadelphia 76ers’da başarıyla temsil eden milli oyuncumuz Furkan Korkmaz S Sport’da yayınlanan NBA Günlüğü programına konuk oldu. Furkan NBA’de sergilediği performans, eski koçu Brett Brown ile olan ilişkisi, Philadelphia 76ers’daki rolü ve yeni koçu Doc Rivers hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

2019-2020 sezonunun kendisi adına iyi geçtiğini belirten Furkan Korkmaz oyununu geliştirmeye devam ettiğini belirtti. İstanbul’da geçirdiği süre zarfında antrenmanlara devam ettiğini açıklayan 23 yaşındaki basketbolcu yeni sezona en iyi şekilde hazırlandığını aktardı.

Eski koçu Brett Brown ile iyi bir ilişkisi olduğunu söyleyen Korkmaz, Brown’ın takımın gelişim sürecini oldukça iyi yönettiğini belirtti. Furkan Korkmaz, Brett Brown ile kariyerinin başlarında çeşitli sorunlar yaşasa da oyununun gelişiminde ve bir şutöre dönüşmesinde eski koçunun önemli payı olduğunu belirtti. Brown’ın takımı sıfırdan kurup şampiyonluk seviyesine getirdiğini aktaran milli yıldız geçtiğimiz sezon takım olarak beklentileri tam olarak karşılayamadıklarını söyledi.

“Takıma Daha Fazla Alanda Katkı Vermek İstiyorum”

Kariyerinin şu aşamasında henüz tam anlamıyla istediği seviyeye ulaşamadığını belirten Furkan Korkmaz konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“NBA’de süre alabilmek için sahada bir iki şeyi çok iyi yapmanız gerekiyor. Geçtiğimiz sezon JJ Reddick’in takımdan ayrılmasıyla birlikte oyun tarzımı daha çok şut üstüne kurdum. Brett Brown daha her fırsatta şut kullanmamı ve benden bir JJ Reddick yaratmak istediğini söyledi. Kariyerimin henüz başlarındayım. İlerleyen dönemde şut atmak dışında takıma farklı alanlarda katkı vermek istiyorum. Kariyerimin başlarında topa sürekli yön veren ve oyunun merkezinde olan bir oyuncuydum. Şimdiyse bana biçilen şutör rolünü en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum.”

Bubble döneminin oldukça zorlu geçtiğini aktaran Furkan Korkmaz konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bubble döneminin zorlu geçeceğini hepimiz biliyorduk. Yanımızda hiçbir arkadaşımız ya da yakınımız yoktu. Her gün test olmak zorundaydık.  Fakat NBA’in bu şartlarda yapabileceği en iyi organizasyonu yaptığını düşünüyorum. Her şey mükemmeldi.”

“Umarım Bubble Olmaz”

Önümüzdeki sezonun salgın koşullarında hangi şartlarda oynanacağını bilmediğini belirten Furkan Korkmaz konuyla ilgili şunları söyledi:

“Önümüzdeki sezon hangi şartlarda oynanacak şu anda kestirmek zor. Umarım aşı bir an önce bulunur ve bubble ortamında oynamayız. Çünkü buble içinde oynamak dışardan güzel görünse de oyuncular için çok zorlayıcı bir süreç. NBA gelecek sezon için böyle bir karar verirse oyuncular olarak çıkıp oynamak zorundayız fakat bubble ortamında sosyal hayatımız kalmıyor. Umarım bubble olmaz.”

Ben Simmons’ın Yokluğu Bizi Olumsuz Etkiledi

NBA’de son dönemde Boston Celtics ile aralarında önemli bir rekabet olduğunu belirten Furkan Korkmaz geçtiğimiz sezon play-offlarında rakiplerine 4-0 ile elenmeleri hakkında da konuştu. Konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Celtics ile aramızda son dönemde sağlam bir rekabet oluştu. Play-off serisinde Ben Simmons’dan sakatlığından ötürü faydalanamadık. O bizim için oyunun her iki yönünde de önemli bir parça. Ben Simmons ile iyi bir uyumumuz vardı. Onun yokluğunda daah farklı bir basketbol oynamaya çalıştık. Takım olarak sezon boyunca çok inişli çıkışlı bir grafik sergiledik. Bubble ortamında seyircinin olmaması bizi olumsuz etkiledi. Sezonda kendi evimizde seyirci desteğiyle birlikte çok başarılıydık. Bizden beklentiler oldukça yüksekti fakat Boston Celtics karşısında 4-0 elenerek hedefimizin çok uzağında kaldık. Bu takımın hedefi şampiyonluk ve mevcut kadromuz bunu başaracak güçte.”

“Jimmy Butler Kendini Buraya Ait Hissetmedi”

Geçtiğimiz yaz döneminde takımdan ayrılarak Miami Heat’in yolunu tutan Jimmy Butler hakkında samimi açıklamalarda bulunan Furkan Korkmaz şunları söyledi:

“Jimmy Butler nerede bir yanlış görse müdahale eden bir oyuncu. Bu tarz oyuncular genellikle takımlarda fazla sevilmez. Jimmy Butler’ın bizim takımda pek mutlu olduğunu düşünmüyorum. Bizim kimyamızla uyuşmadı. Kendini buraya ait hissetmedi. Miami Heat’te çok daha farklı olduğunu düşünüyorum.”

Furkan Korkmaz, Los Angeles Lakers ile dördüncü NBA şampiyonluğunu kazandıktan sonra LeBron James ile Michael Jordan arasında alevlenen GOAT tartışmalarına değindi. İki oyuncunun birbirinden çok farklı oyun tarzları olduğunu ve oynadıkları dönemde çok büyük izler bıraktıklarını kaydeden milli oyuncu, Jordan’ın skorer kimliğiyle oyuna daha çok hükmettiğini düşündüğünü açıkladı. Michael Jordan’ın LeBron James’ten daha iyi olmasa bile skorer kimliğiyle kendisine daha sıcak geldiğini dile getirdi.

Yeni koçu Doc Rivers’ın son derece tecrübeli ve başarılı bir kariyere sahip olduğunu dile getiren Furkan Korkmaz onun yönetiminde arzu edilen başarıyı yakalayacaklarını dile getirdi.  

Furkan Korkmaz, geçtiğimiz sezon kariyerindeki en verimli sezonunu geçirmişti. Normal sezonda 72 maçta 21.7 dakika süre alan milli oyuncumuz %40.2 üç sayı isabetiyle 9.8 sayı ve 2.3 ribaunt ortalamaları yakalamıştı.