27 Mayıs 2024

Ergin Ataman: “Hak Ettiğim Saygıyı Görüyorum”

Son iki sezonda Anadolu Efes’in başında ING Basketbol Süper Ligi ve Turkish Airlines EuroLeague’de başarılı sezonlar geçiren Ergin Ataman açıklamalarda bulundu. Toplumun büyük kesimi tarafından elde ettiği başarılar neticesinde hak ettiği saygıyı gördüğünü aktaran başarılı çalıştırıcı bu durumdan memnun olduğunu ifade etti.

Spor basını ve Türk sporunu yönetenlerin düşüncelerinden ziyade toplumun saygısını kazandığını belirten Ataman, Avrupa ve Türkiye’de son yıllarda hak ettiği saygıyı hak ettiğini aktardı. Zaman zaman Fenerbahçe taraftarının kendisini protesto etmesini doğal karşıladığını aktaran deneyimli koç konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Rakip takım taraftarlarının zaman zaman serzenişleri olabiliyor, doğal karşılıyorum. Sosyal yaşamda onlardan da çok büyük destek, takdir alıyorum. Bazen benim davranışlarıma kızıyorlar ama ben buyum. Belki de bu kadar başarıyı bu duruşumla, hayat felsefemle, motivasyonumla elde ediyorum. Bazılarına antipatik gelebiliyor ama geniş kitleler tarafından takdir edildiğimi görüyorum.”

Son yıllarda Anadolu Efes takımın başında elde ettiği başarılarla Avrupa spor kamuoyunda hak ettiği saygıyı gördüğünü ifade eden Ataman şunları söyledi:

“Avrupa’daki koçlara nasıl bakılıyorsa bana da aynı muamele yapılıyor. Ülke insanı olarak zaman zaman bazı olumsuz önyargılar içinde olabiliyoruz. Şahsen dışlandığımı düşünmüyorum. Bu önyargıların yanlış olduğunun en somut örneği aşıyı bulan iki bilim insanı. Şu anda tüm dünya onları konuşuyor. Fakat buna rağmen bu iki bilim insanına ülkemizde kuşkuyla bakılabiliyor.”

“ING Basketbol Ligi Beklenen Rekabet Seviyesine Ulaşamadı”

Bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde rekabetin beklenen seviyeye ulaşmadığını kaydeden Ataman, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye ligi şu anda maalesef geçtiğimiz yıllardaki heyecanına kavuşmadı. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko dışında Karşıyaka, Telekom, Afyon, Beşiktaş olsun birçok takımın güzel kadroları var. Ama nedense bir heyecan göremiyorum. Geçen sezon iptal edildiğinden beri taraftarın olmaması, salonların boş olması, çoğu zaman kulüplerin pandemiyle mücadele ediyor olması biraz heyecanı düşürdü. Türkiye liginin izlenirliği geçmiş yıllara göre düştü, çok az izleniyor. Türkiye Basketbol Federasyonunun da şapkasını önüne koyup biraz düşünmesi gerekiyor. Evet koşullar zor ama aynı koşullar THY Avrupa Ligi’nde de var. THY Avrupa Ligi kıran kırana geçiyor ve Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de daha fazla takip ediliyor. Bu gerçeklerden kaçmadan, bu heyecanı yükseltmek için çaba sarf edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Onu da yapması gereken bu ligi yöneten federasyon.”

“NBA’den Teklif Gelirse Değerlendiririm”

Daha önce Avrupa’dan NBA’ye giden Türk antrenör olmadığını belirten Ergin Ataman, kendisine teklif gelmesi halinde NBA’de görev yapabileceğini ifade etti. Kendisine güvenen bir insan olduğunu aktaran deneyimli antrenör, Avrupa basketbolu ile NBA arasındaki farkın her geçen gün kapandığını söyledi. Avrupa, özellikle de Turkish Airlines EuroLeague’deki mücadelenin NBA seviyesine her geçen gün yaklaştığını dile getiren Ataman, eğer NBA’den kendisine teklif gelirse gitmek isteyeceğini söyledi.

“Galatasaray’ın Durumu Beni Üzüyor”

Ergin Ataman ayrıca daha önce görev yaptığı eski takımı Galatasaray’ın ING Basketbol Süper Ligi’nde küme düşmeme mücadelesi vermesini üzücü bulduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Türk sporunun lokomotifi olan kulüplerin, hele Galatasaray gibi basketbolu Türkiye’ye getiren bir kulübün bu durumda olması üzücü. Ben Galatasaray yönetiminin yapmış olduğu yanlışlar nedeniyle buraya gelindiğini düşünüyorum. Sonuçta yıllardır Galatasaray’da baş aşağı giden bir basketbol şubesi var. Hiçbir yönetim de buna yeterli derecede müdahalede bulunamadı. Hep maddi konular konuşuldu ama bugün Galatasaray’ın ayırmış olduğu bütçe oranında diğer kulüplerin çok daha başarılı olduğunu görüyorum. Karşıyaka olsun, Afyon olsun çok düşük bütçeleri var. Burada ben Galatasaray yönetiminin basketbolu dışlaması, bir üvey evlat muamelesi yapması… Evet şu son zamanlarda takım küme düşmesin diye üzerine düşülüyor ama keşke bu en başından yapılsaydı.”