18 Nisan 2024

Ergin Ataman: “EuroLeague ve FIBA Diyalog Kurmalı”

Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman deplasmanda kazanılan Kızıl Yıldız maçı sonrası açıklamalarda bulundu. Sakatlıklar yüzünden eksik gittikleri Belgrad deplasmanında önemli bir galibiyet aldıklarını dile getiren deneyimli koç FIBA ile EuroLeague yönetiminin basketbolun değerini geliştirmek ve oyuncu sağlığını korumak adına diyalog kurması gerektiğini vurguladı.

Ergin Ataman’ın basına verdiği demeçlerden satır başları şu şekilde:

“Bugün birçok önemli eksiğimiz olmasına rağmen kendi basketbolumuzu oynayarak kazandık. Özellikle üçüncü çeyrekte kusursuz bir oyun sergiledik. Son periyot yorgunluktan dolayı sadece 8 sayı bulsak da maçı kazanmayı bildik. Rotasyonun dört ana oyuncusundan yoksunduk. Bu eksiklere rağmen kazandığımız için oyuncularımla gurur duyuyorum. Ayrıca bu süreçte beş oyuncumuzun bu maçta oynamasına izin verdiği için TBF’ye teşekkür ediyorum.”

Kovid-19 salgını, milli takıma giden oyuncular ve sakatlıklar yüzünden zor bir hafta geçirdiklerini kaydeden Ergin Ataman FIBA ile EuroLeague arasında yaşanan fikstür krizinin aşılması gerektiğini vurguladı.

“Oyuncuların büyük bölümü milli takımda oynamak istiyor. Türkiye, Sırbistan gibi ülkelerde bu milli bir duygu. Oyuncularımın büyük bölümü dört günde üç maça çıkacak. EuroLeague ve FIBA’nın bir araya gelip bu konuda bir çözüm bulması gerekiyor. Basketbolun değeri, pazarlanması ve oyuncu sağlığı gibi konularda görüş alışverişine ihtiyaç var. Elbette milli takıma oyuncu gönderdiğimiz için gururluyuz. Fakat bugün oynadığımız maçı Cuma oynasaydık milli takıma seçilen oyuncuların hiçbiri süre alamayacaktı. Bizde bu maçı oynamadan kaybetmiş olacaktık. EuroLeague’in bu konuda bir çözüm bulması gerekiyor. 5 çift maç haftası yerine 7 çift maç haftası oynayalım; yeter ki oyuncular milli takımlarda düzenli oynayabilsinler.”