30 Mart 2023

Dusan Alimpijevic: “Bu Yıl Geçen Seneden Daha Zor Olacak”

Geçen sezon 7Days EuroCup’da Frutti Extra Bursaspor ile peri masalı yazarak yeşil beyazlıları finale taşıyan Sırp baş antrenör Dusan Alimpijevic, Dnevnik.rs’den Milos Petrovic’e özel bir röportaj verdi.

Geçen sezon EuroCup’da yılın koçu seçilen Sırp teknik adam, verdiği röportajda antrenörlük kariyerinden, bu sezon Bursaspor ile hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

2017-18 sezonunda Kızıl Yıldız’ın başında EuroLeague deneyimi yaşayan başarılı koç, bununla ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Eğer takımın gerçekçi bir resmi sunulsa kendimi çok daha fazla adayacaktım. Böyle davransaydım, belki de Kızıl Yıldız’ın koçu olarak kalırdım. Sonra son 15 yılın belki de tarihin en küçük bütçesine sahiptik. Başlangıçta önümüzde hırs yoktu ve en büyük sorun buydu. Euroleague’de iyi oynamaya başladık, ilk dört turda Barcelona ve Maccabi’ye karşı kazandığımız galibiyetler, Zalgiris ve Khimki ile yakın maçlardan sonra 2-2’lik bir skor elde ettik. Bu skor, kulübün tamamen gerçekçi olmayan tüm bu hırslarına geri dönmesi için bir işaretti.”

Alimpijevic yönetimindeki Kızıl Yıldız 2017-18 sezonunu Turkish Airlines EuroLeague’de 14 galibiyet alarak noktalamıştı. O sezon Adriyatik Ligi şampiyonluğunun da kaybedilmesinin ardından genç antrenör Kızıl Yıldız’dan ayrılmıştı.

Önümüzdeki sezon Bursaspor’un hedeflerine değinen Alimpijevic, işlerinin son iki sezonun aksine oldukça zor olacağına inanıyor.

“Bursa ciddi bir kulüp ve organizasyon olma hırsına sahiptir. Kulüp artık iki yıl öncekiyle aynı değil ve kesinlikle Eurocup finalinden sonra da aynı değil. Organizasyon olarak 100 basamak yukarı çıkar, maddi olarak çok daha iyiyizr. Çok daha fazla sayıda çalışanımız, harika bir eğitim merkezimiz, devasa bir salonumuz, çok duygusal taraftarlarımız var. Her maçta, dört milyon nüfuslu bir şehirden kulübe gönülden destek veren yedi, sekiz bin kişilik bir salonumuz var. Tutarlılık arayışımız anlamında hırslar değişti. Bursa artık Eurocup play-off’larında ve yurtiçi şampiyonlukta yeniden yer almak isteyen bir kulüp ve bu geçen yıldan daha zor olacak çünkü artık kimse bizi hafife almıyor.”

dnevnik