16 Nisan 2024

Doncic: “Morris Gibi Oyuncularla İlgilenmiyorum, Yoluma Devam Edeceğim.”

NBA Batı Konferansı çeyrek finalinde Los Angeles Clippers ile Dallas Mavericks‘in karşılaştığı ve Clippers’ın 4-2 ile geçtiği seride öne çıkan önemli anektotlardan biri de Luka Doncic ile Marcus Morris arasında yaşanan gerginlikti.

Seri boyunca Doncic’i savunan isim Morris oldu ve tecrübeli oyuncu genç yıldızı mental olarak etkileyebilmek için genelde sertliğe başvurdu ve çoğunlukla sportmenlik sınırlarını zorladığını gördük.

Serideki ilk maçta hakemlerin pozisyonu düdük çalarak durdurmasının ardından Morris, Doncic’in üstüne yürümüş ve takım arkadaşı Porzingis Doncic’i korumak için araya girince 2. teknik faulünü alarak oyundan atılmıştı. Serinin 5. maçında ise Morris, Doncic’in sakatlığı bulunan sol ayak bileğine basmış, sosyal medyada ise bu durumun kasıtlı yapıldığına dair ciddi anlamda sesler yükselmişti. Doncic ise yaptığı açıklamlarda bunun kasıtlı bir hareket olmadığını umduğunu dile getirmişti.

Ama serinin 6. ve son maçında ikili arasındaki gerginlik en üst noktaya çıktı. Doncic’in penetresi esnasında Morris, Sloven yıldızın kafasına ve boynuna çok sert bir darbede bulundu ve hakemler de tecrübeli forveti bu faul nedeniyle direkt olarak oyundan attı.

https://www.youtube.com/watch?v=4qOYIbUlP8k

Serinin 6. maçının ardından bu maçta en üst seviyeye çıkan gerginlik hakkında Sloven yıldız açıklamalarda bulundu:

Çok kötü bir fauldü. Ne diyebilirim ki? Son iki maçta da gereksiz hareketler yaptı. Bir önceki maçta bileğima basmasının kasti olmadığına inanmak istiyordum, ancak son maçta yaptığı faule bakarsanız benim de şu anda ne düşündüğümü anlarsınız. Morris gibi oyuncularla uğraşmak istemiyorum, sadece önüme bakıyorum.

Morris ise maçın ardından yaptığı açıklamalarda duruma farklı bir açıdan yaklaştı:

Hakemler bu kararı vermek zorundaydı. Seri boyunca atıştığımız çok dönem oldu. Çok mücadeleci bir seriydi. Ancak insanların sert basketbol oynamakla diğer oyuncuları sakatlamaya çalışmanın aynı şey olmadığını anlaması gerekiyor. Bir önceki maçta Tim Hardaway de çok sert bir faul yaptı ancak o pozisyona benzer tepkiler verilmedi.

Morris, bu faul sebebiyle kendisine ceza verilmemesi gerektiğini de ekledi:

Ceza verilmesi gereken seviyede bir pozisyon olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta topa da dokundum, direkt olarak Doncic’e vurmadım. Sadece sert bir fauldü.