29 Mart 2023

Brooklyn Nets Kyrie Irving’i Kadro Dışı Bıraktı

Sezona oldukça kötü başlayan ve koç Steve Nash ile yolları ayıran Brooklyn Nets, takımın yıldız gardı Kyrie Irving’i, antisemitik söylemler içeren bir filmi sosyal medya üzerinden övüp daha sonra özür dilemeyi reddetmesini gerekçe göstererek 5 maç kadro dışı bıraktı.

Kyrie Irving geçtiğimiz hafta sosyal medya üzerinden Yahudilere yönelik nefret söylemi içeren bir kitabın tanıtıma yardımcı olmuş ve akabinde Nets’in sahibi Joe Tsai yıldız oyuncuyu kınayan bir mesaj yayınlamıştı.

Katıldığı basın toplantısında antisemitik söylemler içeren kitaba dair paylaşımları yüzünden özür dilemeyip arkasında durmayı sürdüren Irving’e takımı 5 maç ceza verdi. Bu süreçte yıldız oyuncu maaş ödemesi de alamayacak.

Kulüp tarafından yapılan basın açıklamasında konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

“Irving’e geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımların ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmaya çalıştık. Oyuncu medya toplantısında antimsemitik söylemleri için özür dilemeyi reddetti. Bu durumda şu an için Irving’i 5 maçla cezalandırmayı uygun bulduk.”

Öte yandan Brooklyn Nets başkanı Joe Tsai ve Kyrie Irving, yıldız oyuncunun  antisemitizm övgüsü içeren kitap ve filme dair yaptığı paylaşımların ardından nefret söylemi ve ayrımcılıkla mücadele eden vakıflara  500 biner dolar bağışta bulunmuştu.   

Brooklyn Nets 2022-23 sezonuna kötü bir başlangıç yaparak 8 maç sonunda sadece iki galibiyet alabildi.