16 Ağustos 2022

Boston Celtics Milwaukee Bucks Karşısında Nasıl Kazandı?

Boston Celtics ile Milwaukee Bucks arasındaki konferans yarı final serisi NBA play-offlarında kuşkusuz şu anda en çok ilgi çeken eşleşme. Seride iki maç sonunda 1-1 eşitlik bulunuyor ve ilk maçı Milwaukee Bucks deplasmanda farklı kazandıktan sonra Celtics ikinci maçta ciddi bir reaksiyon gösterip açık farkla galip gelerek seriyi eşitledi. Maçın kazanılmasındaki faktörleri inceleyelim.

Öncelikle Boston Celtics’in ilk maça oranla ikinci karşılaşmada hücumda çok daha üretken oynayıp set temposu ve pas trafiğini çok iyi yaptığını belirtmek gerek. Tamam ilk çeyrekte Jaylen Brown 17 sayı atarak takıma özgüven aşıladı lakin Celtics saha içinden bulduğu 38 isabetin 28’ini asist üzerinden üretti. Yüksek pas trafiği sayesinde hücumda kaliteli şutlar buldular ve yayın gerisinden %46 gibi yüksek bir yüzdeyle hücum etmeyi başardılar. Jayson Tatum ana top dağıtıcı olarak normal sezonda gösterdiği gelişimi Bucks serisine de taşımayı başardı. Son maçta 29 sayı, 8 asist ve 3 top çalmayla maçın kahramanlarındandı.

Antetokounmpo’nun Savunması

Boston Celtics ikinci maçta Giannis Antetokounmpo’nun savunmasında çok daha iyi iş çıkardı. Lig genelinde Antetokounmpo ile en iyi eşleşebilen oyuncular arasında yer alan Al Harford bu noktada kilit rol oynadı. Geride kalan iki maçta Greek Freak Al Harford ile eşleştiği 22 pozisyonda sadece 6 isabet bulabildi ve %22 ile hücum edebildi. İkinci maç özelinde Antetokounmpo’ya daha az ikili sıkıştırma getirip pas kanallarını daha iyi kapatmaları da karşılaşmanın kazanılmasında önemli bir faktör oldu. İlk maçta 12 asist yapan Giannis ikinci maçta 7 asistte kalırken 6 top kaybı yaptı.

Uzun Beşlerle Oynama Stratejisi

Milwaukee Bucks Khris Middleton’ın yokluğunda Bobby Portis’i ilk beşe çekip fiziksel anlamda Celtics’e oranla çok daha üstün bir beşle ilk maçta fark yaratmıştı. İkinci maç özelinde koç Ime Udoka Grant Williams, Al Harford ve Robert Williams üçlüsünü yer geldiğinde bir arada kullanırken bu oyuncuların sahada olduğu 11 dakikada rakibe 13 sayılık üstünlük kurmayı başardılar.

Grant Williams’ın Artan Etkisi

Sezon genelinde takımın belki en önemli sabit şutörü Grant Williams oyunun her iki yönünde de oldukça etkiliydi. Yeri geldiğinde Giannis Antetokounmpo ile eşleşip onu durdurmayı başarırken Yunan yıldızı savunduğu 10 pozisyonda sadece 4 isabet bulmasını sağladı. Hücumdaysa yayın gerisinden 6 isabeti %66.7 ile bulup 21 sayı üreterek bu sezon play-offlardaki en iyi performansını ortaya koydu.

İki takım arasında serinin üçüncü maçı cumartesi akşamı TSİ 22:30’da Fiserv Forum’da oynanacak. İki maç sonunda Milwaukee Bucks saha avantajını ele geçirmiş olsa da hem sahada oynanan oyun hem de strateji anlamında oldukça zevkli bir seri bizleri bekliyor.