29 Mart 2023

Bitci Türkiye Kupası’nda Çeyrek Final Eşleşmeleri Belli Oldu!

Bitci Türkiye Kupası’nın kura çekimi İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlendi.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkan Vekili Ömer Onan, TBF yöneticileri ve Bitci Türkiye Kupası’nda mücadele edecek takımların temsilcileri kura çekiminde yer aldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TBF Başkan Vekili Ömer Onan, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde seyir zevki yüksek maçların oynandığını söylerken, “Kulüplerimiz mali kriterleri uygularken ilk başta zorluklar yaşamalarına rağmen iki taraf da bunun arkasında durdu. Artık kulüplerimiz bütçe yaparken ince eleyip sık dokuyor. Mali kriterler olmadan önce oyuncular transfer ediliyor ve sonrasında da takımlarımız ödeme güçlükleri yaşıyordu. Ama bugün geldiğimiz noktada kıran kırana maçlar oynanıyor. Genel menajerlerimizi de tebrik etmek istiyorum. Eski zamanlardan örnek veriyorum; tüm genel menajerler sadece kontratları yaparlardı. Artık her takımın genel menajeri bir sonraki sene kadroya katacağı oyuncuları izliyor ve en doğru parçaları takıma yerleştiriyor. Böylelikle takımlarımız ciddi kazanımlar elde ediyorlar. Son topta biten maçlarda bir teşekkür de hakemlerimize… Maç sonunda çalınan düdüklerin %90’ında doğru kararlar veriliyor. Bu bir takım oyunu. Hep birlikte elimizi taşın altına koyunca iyi sonuçlar alıyoruz. Ligde kıran kırana süren heyecan kupada da devam edecek. Herkese başarılar diliyorum. Kupada oynanacak tüm müsabakalar TRT Spor’dan naklen yayınlanacak.” dedi.

Gerçekleştirilen kura çekimi sonucunda oluşan eşleşmeler şu şekilde:

Çeyrek Final Eşleşmeleri
  • Frutti Extra Bursaspor – Fenerbahçe Beko
  • Galatasaray Nef – Türk Telekom
  • Pınar Karşıyaka – Darüşşafaka
  • Bahçeşehir Koleji – Anadolu Efes
Dörtlü Final Eşleşmeleri
  • (Frutti Extra Bursaspor – Fenerbahçe Beko) Galibi (Bahçeşehir Koleji – Anadolu Efes)
  • (Galatasaray Nef – Türk Telekom) Galibi (Pınar Karşıyaka – Darüşşafaka)
Bitci Türkiye Kupası Hakkında

Ligin ilk yarısında oynanan karşılaşmalar sonucunda, puan durumunda ilk 8 sırada yer alan; Fenerbahçe Beko, Türk Telekom, Pınar Karşıyaka, Anadolu Efes, Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji, Darüşşafaka ve Galatasaray Nef kupada mücadele etme hakkını elde etti.

14-15 Şubat 2023 tarihleri arasında tek maç üzerinden oynanacak çeyrek final müsabakalarının ardından yarı finale kalan ekipler, Dörtlü Final organizasyonu için Konya’da bir araya gelecek.

17-19 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlenecek Dörtlü Final organizasyonunda lig sıralamasında lider olan ekibin çeyrek final eşleşme galibi ile lig dördüncüsünün çeyrek final eşleşme galibi; lig ikincisinin çeyrek final eşleşme galibi ile lig üçüncüsünün çeyrek final eşleşme galibi karşı karşıya gelecek.

Kaynak: Türkiye Basketbol Federasyonu