18 Temmuz 2024
Blog / NBA

BİDEV NBA İşbirliğiyle Jr NBA Ligi Kuruluyor

National Basketball Association (NBA) ve ülkemizde basketbolun gelişimine katkı sağlamak amacıyla sivil toplum örgütü olarak kurulan Basketbol için Eğitim ve Destek Vakfı (BİDEV) işbirliğiyle NBA Junior Ligi kuruluyor.

Basketfaul’un haberine göre, 11 ile 14 yaş arasındaki kız ve erkekler için düzenlenecek organizasyon İstanbul’da Ekim ayında düzenlenecek seçmelerle başlayacak ve aralık ayında gerçekleşecek final müsabakasıyla sonuçlanacak.

İlgili haberde, BİDEV ile NBA’in uzun soluklu bir işbirliği anlaşmasına vardığı duyuruldu. Junior NBA Ligi, ilk olarak 11-14 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklar için uygulanacak ve seçilecek 30 ilköğretim kurumunun katılımıyla gerçekleşecek.

Junior NBA Ligi öncesi, ekim ayında bir seçme gerçekleşecek. Ardından organizasyona katılan ilköğretim okulları NBA takımlarıyla eşleştirilecek ve turnuva başlayacak. Oynanacak oyunlar esnasında okullar eşleştirildikleri NBA takımının formalarıyla mücadele edecek.

Konuyla ilgili olarak Basketfaul sitesine açıklamalarda bulunan BİDEV Yinetim Kurulu Başkanı Hasan Arat şunları dile getirdi:

“BİDEV sadece bir vakıf değil, basketbola gönül vermiş, Türk basketbolunun gelişmesine katkı sağlamak için bir araya gelmiş bir aile. Çocuklar ve gençler için fırsat eşitliği yaratarak zeki, çevik ve ahlaklı sporcular yetiştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. BİDEV olarak basketbolu, aydın ve nitelikli bireyler yetiştirmek için bir araç olarak görüyor, ilk adımı BİDEV ve NBA iş birliği ile atarak erkekler ve kızların geleceği için önümüzdeki yıllarda büyüyecek bir BİDEV-Jr.NBA Ligi programının başlangıcının heyecanını yaşıyoruz. Bu iş birliğimizi ilerleyen dönemde Anadolu’da da hayata geçirmeyi amaçlıyoruz.”

Basketfaul

Jr. NBA, oyuncular, koçlar ve veliler için basketbol deneyimini geliştirmek üzere kurulmuş, basketbolun temel becerileri ve takım ruhu, saygı, kararlılık ve birliktelik gibi temel değerlerini öğretmeyi hedeflediği NBA’in erkek ve kız basketbol oyuncuları için küresel gelişim programıdır. 2021-22 sezonunda Jr.NBA, Avrupa ve Orta Doğu’da 93 lig organizasyonu ile 42,000 çocuğa erişti. NBA, geçtiğimiz senelerde Türkiye’de hazırlık maçları, Jr. NBA ligi, diğer alt yapı gelişim programları ve taraftar etkinlikleri olmak üzere birçok etkinliğe imza attı.

 Jr. NBA Türkiye Ligi hakkında daha fazla bilgi almak için jr.nba.com web sitesini ziyaret edebilir, Facebook (Facebook.com/jrnba), Twitter (@jrnba) ve Instagram’da (@jrnba) hesaplarını takip edebilirsiniz.