25 Eylül 2022

Baskonia’dan Gard Rotasyonuna Takviye

Turkish Airlines EuroLeague ve İspanya Liga Endesa’nın güçlü takımlarından Baskonia Vitoria-Gasteiz, gard rotasyonuna takviye yaptı.

Kulüp, bugün resmi sitesinden yaptığı duyuruyla, Amerikalı gard Darius Thompson ile iki yıllık sözleşme imzaladığını açıkladı.

Thompson, geçen yaz Lokomotiv Kuban Krasnodar ile iki yıllık bir sözleşme imzaladı ancak Amerikalı oyuncu  Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra takımdan ayrıldı.

Rusya’da takımdan ayrılana kadar Thompson, 11 EuroCup maçında 12.8 sayı, 3.1 ribaunt, 6.3 asist, 1.8 top çalma ve 17.9  verimlilik puanı ortalamaları yakalamıştı.

1.93’lük Thompson, Happy Casa Brindisi ile iki sezon geçirdikten sonra geçen yaz Lokomotiv’e geldi. İtalya’da geçirdiği son sezonda deneyimli gard, FIBA Şampiyonlar Ligi’nde112.1 sayı ve 5.2 asist ile mücadele etti. İtalya’daki son yılında, Thompson oynadığı 25 maçta 13.4 sayı ve 5.6 asist ortalamaları tutturdu.

Baskonia Vitoria-Gasteiz bu yaz kadrosunda önemli değişim yaşadı. Sezonun sona ermesinin ardından koç Nevan Spehija ile yolları ayıran Bask Bölgesi ekibi, transfer döneminde Wade Baldwin, Alec Peters, Jayson Granger ve Simone Fontecchio gibi deneyimli isimlerle yolları ayırdı. Bu oyuncuların yerine NBA patentli Markus Howard ve Daulton Hommes’i kadroya katarken ayrıca Estonyalı uzun Maik Kotsar ile sözleşme imzaladı.