29 Mayıs 2024

Ataman: “Bu Sene Sıfırdan Başlayıp Hikayeyi Sonlandırmaya Çalışacağız.”

Anadolu Efes‘in başarılı başantrenörü Ergin Ataman, kulübün düzenlediği Turkish Airlines Euroleague medya gününde beIN Sports’un sorularını yanıtladı.

Euroleague hedefi, kadronun korunması ve takım kimyası gibi önemli konularda açıklamalarda bulunan Anadolu Efes‘in tecrübeli koçunun röportajından çıkan satır başları şu şekildeydi:

Euroleague hedefi

2019 sezonunda yarım kalmamıştı işimiz, bir sezon önceki sonunculuktan finale çıkan bir maceramız olmuştu. Hepimiz bundan keyif almıştık. Geçtiğimiz sezona aynı hedefle başlamıştık, kupayı kazanmayı hedefleyerek. Çok da iyi bir sezon geçirdik

EuroLeague tarihinin en iyi sezonlarından birini geçiren takım hüviyetini kazandık. Bu sene sıfırdan başlayacağız. Aynı takımı koruduk. Bu hikayeyi, bu sezon sonlandırmaya çalışacağız.

Euroleague takımlarına genel bakış

2-3 takım dışında ciddi bir bütçe azalması görmedim EuroLeague’de. Herkes belli kısıtlamalara gitmeye çalıştı ama güç dengesine bakıldığında fark görmüyorum.

Alt taraftaki takımlarda da; geçen sezon 7., 8. sıralarda dolaşan Khimki’nin de bu sezon çok güçlü olduğunu görüyoruz. Valencia da öyle, Milano da.

Sezonun en flaş transferine bakıldığında, bunların üçünü Milano’nun yaptığını görüyoruz. Barcelona ve Real Madrid takımlarını korudu. Bir tek Barcelona’da Delaney gitti ve Calathes geldi. Güçler çarpışması başlayacak.

Özellikle ligin ilk yarısında kolay maç olacağını düşünmüyorum. İkinci yarıda kopmalar başlıyor ama sezon başı çok önemli.

Takımı koruduk

Biz pandemi sürecinin büyük bölümünde bir aradaydık oyuncularla. Bazı oyuncularımız yurt dışına gitti ama burada kalan yabancı oyuncularımız da oldu. Türk oyuncularımız da öyle. Kontrollü şekilde çalışmalarımıza devam ettik.

Biz EuroLeague’in sonuçlandırılacağını düşünüyorduk bir bubble şeklinde. Mayıs ayının üçüncü haftasına doğru çok sürpriz ve ani bir kararla EuroLeague sonlandırılınca kapattık, tatile gittik.

3, 4 aylık mecburi bir tatil yaptık. Bu arada da kulüp yönetimimizle konuştuk. Türk halkının bu takımı çok sevdiğini söyledik ve zor şartların olduğu bir dönemde dahi takımı korudular. Bizim en büyük transferimiz, bu takımı korumak oldu.

Sezon başlangıcı zor olacak

Geçen sezonun sonunda fırtınalar estiren Anadolu Efes takımını ilk hafta görmek güç olacak, tabii ki sıkıntılarımız var. Larkin, 6 aydır basketbol oynamıyor. Sezon başında bazı maçları kaçırabileceğini düşünüyorum. Micic’in de bir sıkıntısı var.

Son karşılaştığımız sıkıntılarla birlikte, sezon başında tam kontağı çevirebilecek miyiz bilmiyorum. Birkaç haftaya ihtiyacımız olacak ve bu üç haftayı da kayıpsız geçmeye çalışacağız.

Singleton ve Micic’in antikor testleri pozitif çıktı. Yaz aylarında, farkına varmadan bunları geçirdiklerini gördük. Son hazırlık turnuvasında üç oyuncumuzun COVID-19’a yakalanması bizim için sürpriz oldu.

Her zamanki klasik hazırlığımızı yapamadık. Rakiplerimizle hazırlık maçları yaparak tempoyu yakalamaya çalışıyorduk. Maalesef bunu yapamadık bu sezon.

EuroLeague’de maçlar oynanabilecek mi?

Bir öngörüde bulunmak zor ama şunu gördük ki, Avrupa’da neredeyse futbol liglerinin tamamı oynandı. Yeni ligler başladı. Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi oynandı, biz oturduk izledik, ‘Ne güzel oynuyorlar.’ dedik.

Sıkıntılar tabii olacak. Zaman zaman COVID problemleri olan oyuncular olacak. Protokoller var. Bunlara uyularak devam edilecek.

Sporu yaşamdan, dünya ekonomisinden ayırmak mümkün değil. Bugün AVM’ler, restoranlar açık. Otobüsler, uçaklar açık. Maçların da 1 buçuk, 2 saatlik süre içinde, birtakım kurallarla, %30-%40’lık kapasitelerle oynanabileceğini düşünüyorum.

Madem bu kadar önemli bir organizasyon EuroLeague, bakın Avrupa’daki önemli spor organizasyonlarına… Demek ki olabiliyor. Burada da EuroLeague’in gücünü göreceğiz.

Teknik anlamda çok güçlü, çok ciddi yatırımların yapıldı, çok ciddi izlenebilirlik oranının olduğu bir organizasyon. EuroLeague yönetiminin de bunu çözmesi gerekiyor.

Futbolda, Formula 1’de olduğu gibi, bütün sporlarda olduğu gibi EuroLeague de bu sorunu çözecek. Böyle düşünüyorum ben.

Duygusal bir insanım

Ben duygusal bir insanım ve bazen, anlık duygusal tepkilerim oluyor. Bu kadar üst düzey bir profesyonel basketbol antrenörlüğü yaparken ve Avrupa’nın belki de en önemli kulüplerinden birindeyken bazen duygusallığı frenleyip, mantıklı olmak da gerekebiliyor.

Sonuçta ben buyum, Ergin Ataman bu. Nabza göre şerbet veren bir Ergin Ataman olsaydı, belki burada olmazdım.

Obradovic

Obradovic, Türkiye’ye geldiği zaman Avrupa’nın en kaliteli antrenörüydü. Hep ileriyi düşünen bir karakter olduğum için, kendime rakip olarak Obradovic’i aldım. Obradovic’i geçmeyi başarabilirsem. Hedeflediğimiz noktalara gelebilirdik.

Kendime bir challenge olarak gördüm ve burada karşılaştığımız Galatasaray ve Anadolu Efes’te olsun, 5-6 yıl boyunca büyük bir zevk alarak, ondan çok şey de öğrendim. Avrupa basketboluna damga vurmuş bir koç Obradovic.

Onu izlemek ayrı; onunla karşılaşmak, bir satranç oynar gibi onunla mücadele etmek sadece beni değil, tüm staff’ımı çok geliştirdi. Son 2 yılda da bu rekabeti lehimize çevirmeyi başardık. Bu tabii bizim için çok büyük bir özgüven oldu.

Bir gün ben de Anadolu Efes’ten ayrılacağım, nasıl ki Galatasaray’da çok büyük işler yaptıktan sonra ayrıldıysam. Onunla karşılıklı oynamak güzeldi ama yerine çok kaliteli bir antrenör geldi. Şimdi challenge’ımızı onunla yapacağız.

Fenerbahçe Beko

Çok ciddi bir yatırım var basketbola yaptıkları. Zaman zaman çok ciddi sorunlar yaşasak da onların basketbola yaptıkları yatırımı, bir basketbol adamı olarak takdir etmemek mümkün değil.

Tabii ki bunda en büyük katkı Zeljko Obradovic’in. En büyük saygıyı ona gösteriyorum. Fenerbahçe de onun direktifleri doğrultusunda bunun karşılığını aldı.

Sahada bazen hırçınlaşıyoruz ama sonuçta saygı duyuyorum. Bugün Türkiye’de bütçesi en yüksek iki takım, iki EuroLeague takımı.

Taraftarlara mesaj

Taraftarlarımızı dört gözle bekliyoruz. Biraz sabır diyorum. En azından ekran başına geçtiler. Bir süre onlardan fiziken ayrı kalacağız ama onların gönüllerinde, bizim yarım kalan hikayemizde tüm desteği verdiklerini hissedeceğiz.