25 Mart 2023

Alexey Shved CSKA Moskova’ya Dönüyor

Geçtiğimiz sezon maddi krizle boğuşan ve önümüzdeki sezon Turkish Airlines EuroLeague ve VTB Ligi’nin dışında kalan Khimki’de yaprak dökümü sürüyor. Son olarak geçtiğimiz sezon EuroLeague’in sayı kralı olan Rus skorer Alexey Shved, eski takımı CSKA Moskova’ya geri dönüyor.

Rus haber sitesi Eurostavka’nın haberine göre, Alexey Shved CSKA Moskova ile anlaştı. Khimki ile 2023 yılına kadar kontratı bulunan ve hali hazırda Avrupa’nın en çok kazanan oyuncusu olan Shved’in yeni takımında daha düşük bir ücret alacağı belirtildi.

Alexey Shved 2006-2012 yılları arasında CSKA Moskova formasını terletmiş ve ardından NBA’in yolunu tutmuştu. NBA’de Minnesota Timberwolves, Philadelphia 76ers, Houston Rockets ve New York Knicks takımlarında oynadı. Üç sezon geçirdiği NBA’de 182 maça çıkan Alexey Shved 7.4 sayı, 2.0 ribaunt ve 2.5 asist ortalamaları yakalamıştı. 2015-2016 sezonunda Khimki’ye dönen Rus yıldız, geride bıraktığımız sezon EuroLeague’de maç başına 19.8 sayı ortalamasıyla normal sezonun en skorer oyuncusu olmuştu.

Editör Yorumu

Alexey Shved skorer özellikleri oldukça gelişmiş bir oyuncu. Gerek potaya atakları gerekse dış şut tehdidiyle hemen her şekilde skor üretme becerisine sahip. Khimki’de oynadığı dönemde takımın yıldızı olarak topu sürekli elinde istiyordu. Bu özelliği zaman zaman takım arkadaşlarının maç konsantrasyonlarının düşmesine sebebiyet veriyor. Ayrıca savunmada takıma eksi yazan bir oyuncu kimliğinde. CSKA Moskova’da Khimki’de olduğu kadar topa hükmedemeyecektir. Ayrıca, yeni takımında sürelerini arttırmak için mutlaka oyunun savunma yönünde daha fazla efor ortaya koyması gerek. EuroLeague’in sayı kralı CSKA için her halükarda önemli bir transfer. Onun takımda olduğu 6 sezonun beşinde final four oynama başarısı gösterdiler ve 2008’de EuroLeague şampiyonluğuna ulaştılar.