23 Nisan 2024

Alba Berlin’i Gelecek Sezon Euroleague’de Göremeyebiliriz!

Yakın zamanda bir genişleme planının olmaması ve imzalanmış bir anlaşmanın bulunmaması nedeniyle Alba Berlin gelecek sezon Turkish Airlines Euroleague yerine BKT EuroCup‘ta oynayabilir!

Alba Berlin başarılı ve istikrarlı mali yapısı sayesinde EuroLeague A lisansı için sıradaki takım olmuştu. Ancak kulübü A lisansı için hızlı bir yola sokan o ilk kararın üstünden geçen üç yıl sonra işler değişti ve hiçbir şey eskisi gibi değil.

O zamandan bu yana EuroLeague’de iki yönetim değişikliği yaşandı, Dubai kapıyı çaldı, Rus kulüpleri turnuvanın dışında kaldı, Paris ve belki de gelecekte Londra turnuvaya katılmayı umuyor. Bu yüzden Paris Basket’in EuroCup’ı kazanma ve gelecek sezon EuroLeague’e katılma favorisi olarak gündemde olmasıyla ALBA’nın yeri artık kesin olarak görülmüyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse, ALBA halihazırda bir A lisansına sahip olmayı umuyordu, ancak durum böyle görünmüyor. Aksine, diğer kulüpler-hissedarlar, kulübün sahadaki performansını göz önünde bulundurarak, yönetim modellerinin sürdürülebilir olmasına rağmen, kulübün para kaybetmeden EuroLeague’in bir parçası olmaktan mutlu olduğu ve daha yüksek hedefleri olmadığı için çıkmaz bir yol olduğuna inanıyorlar.

ALBA ile yapılan ilk anlaşma 2021’den 2023’e kadar iki yıllık bir lisanstı ve bunu genellikle A lisansı takip ediyordu. Bu kez işler farklı ve ALBA’nın 2023-24 için bir yıllık wildcard’ı var ve bu da pratikte gelecek için hiçbir garanti vermiyor.

EuroCup’tan bir takımın EuroLeague’e katılması beklenirken – Monaco’nun playofflara kalarak iki EuroCup lisansından birini elinde tutacağı düşünülürse – wildcard sahibi mevcut kulüplerden birinin gitmesi gerekecek.

Bu kulüpler Virtus Bologna, Partizan, Kızıl Yıldız, Valencia ve yakın zamana kadar uzun vadeli lisans sahibi olacak gibi görülen ALBA. Bu durum değişti ve gelecek sezon için hiçbir şey kesin değil.

Daha doğrusu, ALBA ve Valencia olmak üzere iki kulüpten biri için yer var gibi görünüyor. İspanyol ekibi kendini EuroCup’ta bir sezona hazırlıyor ancak Gran Canaria nihayetinde EuroCup’ta kalmaya karar verene kadar geçen sezon da durum onlar için hemen hemen aynıydı.

Tabii ki Valencia ya da ALBA EuroCup’ta oynarsa otomatik olarak kupa için yarışacak ve 2025-26 sezonunda EuroLeague’e dönmeye aday olacaklardır.