26 Şubat 2024

ALBA Berlin Nefes Aldı

THY Euroleague 12. Hafta karşılaşmasında ALBA Berlin, sahasında konuk ettiği Zalgiris Kaunas’ı 64-62 mağlup ederek rahat bir nefes aldı.

ALBA, eksiklere rağmen savunma performansı ile rakibini kilitlediği maçta altı maçlık mağlubiyet serisine son verdi. ALBA, büyük sakatlık sorunları yaşadığı bir dönemde bu sorunları aşarak etkileyici bir savunma performansıyla galip geldi. Zalgiris karşısında16 sayı geride olduğu maçı 64-62 kazanarak altı maçlık mağlubiyet serisine de son vermiş oldu.

ALBA Berlin, Zalgiris’in maça 4-20’lik üstünlük ile başlamasının ardından kabus gibi bir 7 dakikalık oyun oynadı. Fakat 16 sayılık farkın ardından savunmadaki ciddiyetini artırdı ve maçın geri kalan süresinde sadece 42 sayı yedi. Aynı zamanda Zalgiris’in EuroLeague sezonunun en fazla top kaybı yapan takımı olmaya da zorladı.

ALBA baş antrenörü Israel Gonzalez, “Bir oyuncuyu ayırmak haksız olurdu. Zalgiris, sadece 12.1 top kaybı ile oynuyordu. Bu çaba, takım çabasıdır. Sadece devam etmek istedik ve herkesi yönlendirdik. Bugün maçın başında bloke olduk, hareketsiz durduk, korktuk. Çok mutluyum çünkü bu duygudan erken kurtulduk ve takımın sahip olduğu ruha geri dönebildik.” Dedi.

ALBA, maça sakat oyuncularından yoksun çıktı. Takımın skorer oyuncuları Sterling Brown, Louis Olinde ve Matt Thomas’ı kaybetmişti. Gonzalez, maç için sadece 11 oyuncuyu kadroya alırken, kırık parmağı ile takımını yalnız bırakmayan Gabriele Procida da 11 kişi arasında yer aldı.

Johannes Thiemann da maç sonu görüşlerinde “Bu gerçekten iyi hissettiriyor çünkü çalıştık ve her maçı kazanmaya çalışıyoruz. Durumumuz zor. Altı maçlık mağlubiyet serisine rağmen herkesin savaştığını, özgüvenle oynadığını ve mücadeleye devam ettiğini görmekten dolayı gerçekten gurur duyuyorum” dedi. Thiemann, maçı 16 sayı ile tamamladı.

ALBA’nın rakibine sadece 62 sayı izin verdi, takımın son üç maçta potasında ortalama 96.7 sayı gördüğü düşünüldüğünde, savunmadaki performans fazlasıyla belirleyici oldu. Jonas Mattisseck, ALBA’ya maçın bitimine 6 saniye kala attığı üçlük ile galibiyeti getirdi ve Alman ekibi ligdeki derecesini 2-10’a çıkardı.

Mattisseck de maç sonu röportajında “Bu çok, çok önemliydi. Aynı zamanda ilk çeyrekte her üçlüğü attıklarında oyunu çevirdik. Pes etmedik ve birlikte savaştık. Çok iyi bir takıma karşı haklı bir galibiyet aldık” dedi.