23 Mart 2023
NBA

Adam Silver Tanking’in Önüne Geçmek İçin Yöntem Arayışında

NBA komiseri Adam Silver, bu hafta Phoenix Suns’ın evi Pootprint Center’da düzenlenen etkinlikte takımların tanking yapmasına değindi.

NBA çevrelerinde, 2023 draftinde yer alan Victor Wembanyama ve Scoot Henderson gibi yetenekler yüzünden, bu sezon yeniden yapılanma sürecinde olan takımların önümüzdeki draftte daha yüksek sıradan seçme şansına sahip olmak adına maçlara fazla asılmayacağı yönünde genel bir kanı var. 

ESPN’den Baxter Holmes’e verdiği demeçte NBA Başkanı Silver konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Ekipleri bu konu hakkında uyarıyoruz. Bu yıl konuya özellikle dikkat edeceğiz.”

Avrupa futbolunda yer alan küme düşme modelinden bahseden Adam Silver, bu uygulamayı sezonda en kötü performans gösteren takımların rekabet etmek için motive edilmesini sağlamak adına potansiyel bir çözüm olarak düşündüğünü söyledi. Ancak komisyon üyesi daha sonra küme düşmenin ligde “istikrarsızlaştırıcı” bir uygulama olacağını belirtti.

Küme düşme esasen en kötü bir veya iki takımı G League’e indirirken, G Ligi’nden NBA’e en iyi bir veya iki takımı terfi ettirmek anlamı taşıyor. G League ekiplerinin maddi anlamda NBA takımlarına kıyasla çok daha düşük bütçelere sahip olduğu düşünüldüğünde küme düşme önerisi havada kalıyor.

“İş modelimizi çok bozar. G League’den iki takım alsanız bile, NBA’de rekabet edecek donanıma sahip olmayacaklardı. Tanking, izlememiz gereken bir şey. NBA drafti , prensipte iyi bir sistemdir. Ama anlıyorum, özellikle bu yıl olduğu gibi, nesilde bir kez bir oyuncunun geleceğine dair bir his olduğunda takımlar farklı hareket edebiliyor. Bu yüzden her zaman daha iyi bir sistem olup olmadığına bakıyoruz.”

Yönetici ayrıca, Suns çalışanlarına ligin yaklaşmakta olan televizyon hakları müzakerelerinden sonra ligin genişlemesiyle daha yakından ilgileneceğiniz belirtti. Ligin hem ESPN hem de Turner Sports ile mevcut ulusal televizyon anlaşması 2024-25 sezonunun sonunda sona erecek.